توصیه های کلیدی برای پیشگیری از سرطان که باید حتما انجام دهید
راههای پیشگیری از سرطان با مراقبت‌های ساده‌ای امکان پذیر است.در ادامه 10 توصیه مهم برای پیشگیری و مراقبت های جهت دوری کردن از سرطان

سرطان رشد بی رویه سلولی است که منجر به بروز بیماری به نام سرطان شده و محققین بر این باورند که هزاران سلول سرطانی هر لحظه در بدن ما ساخته می شود. ولی شرایط فیزیولوژیکی بدن ما قادر است با سدهای دفاعی خود آنها ر ا نابود کند . لذا هرگونه اختلال در شرایط طبیعی بدن که منجربه سست شدن این سدهای دفاعی گردد، می تواند باعث بروز سرطان شود.

مهمترین سوال که همیشه ذهن ما را درگیر این مسئله کرده است این است که چه کار بهتر دیگری می‌توانید انجام دهید تا از سرطان پیشگیری کنید؟ آیا اصلاً می‌توانید جلوی ابتلا به سرطان را بگیرید؟ شاید نشدنی به نظر برسد، اما اینطور نیست. دانشمندان دانشگاه هاروارد تخمین می‌زنند ۷۵ درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان در آمریکا قابل پیشگیری‌اند.

Image result for پیشگیری از سرطان

باوجود آمار بالای ابتلا به سرطان، پزشکان به پیشرفت‌های قابل توجهی در درک و شناسایی بیولوژی سلول‌های سرطانی دست یافته‌اند و در حال حاضر بهتر می‌توانند این بیماری را تشخیص داده و درمان مناسب را توصیه کنند؛ اما شما به جای اینکه منتظر کشف‌ها و نتایج پژوهش‌ها باشید، می‌توانید کار‌های زیادی برای مراقبت از خود در برابر سرطان انجام دهید.

تست‌های غربالگری می‌توانند به تشخیص بدخیمی‌ها در مرحله‌ی اولیه کمک کنند، اما شما باید همیشه نسبت به علائم این بیماری هشیار باشید. سایت تبیان نشانه‌هایی از این بیماری را معرفی کرده است که با آگاهی از این علائم، می‌توانید در مراحل اولیه متوجه بیماری شوید و نتیجه‌ی بهتری از درمان بگیرید:

  • تغییر در الگوی اجابت مزاج یا دفع ادرار
  • زخمی که التیام نمی‌یابد
  • خونریزی یا ترشحات غیرعادی
  • سفتی یا برآمدگی در سینه یا هر جای دیگری از بدن
  • بدهضمی یا مشکل در بلع
  • تغییرات قابل توجه در زگیل یا خال
  • سرفه‌های آزاردهنده یا گرفتگی صدا

اکثر این علائم ناشی از اختلالات خوش‌خیم هستند و سرطان می‌تواند علائمی ایجاد کند که در لیست بالا وجود ندارند، مثلاً کاهش وزن یا خستگی بی‌دلیل؛ اما خیلی خوب است به صدای بدنتان گوش دهید و هرگونه احساس ناراحتی را به پزشکتان بگویید.

تشخیص زودهنگام، مهم است، اما چه کار بهتر دیگری می‌توانید انجام دهید تا از سرطان پیشگیری کنید؟ آیا اصلاً می‌توانید جلوی ابتلا به سرطان را بگیرید؟ شاید نشدنی به نظر برسد، اما اینطور نیست. دانشمندان دانشگاه هاروارد تخمین می‌زنند ۷۵ درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان در آمریکا قابل پیشگیری‌اند.

توصیه‌های ارائه شده برای جلوگیری از ابتلا به سرطان شامل موارد زیر می‌شوند:

 

فعال باشید و ورزش کنید

آیا وقت زیادی را بر روی کاناپه و روبه‌روی تلویزیون می‌گذرانید؟ یکی دیگر از راه‌های پیشگیری از سرطان، فعال بودن و حرکت داشتن است. ورزش با چاقی مبارزه کرده و سطح هورمون‌هایی مانند استروژن و انسولین را که با سرطان در ارتباط هستند، کاهش می‌دهد.

سعی کنید روزانه حداقل ۳۰ دقیقه را به ورزش هوازی که قلب را وادار به پمپاژ بیشتر می‌کند، اختصاص دهید.

از مصرف دخانیات به هر شکل آن خودداری کنید

از جمله قرار گرفتن در معرض دود دست‌دوم. نیازی نیست حتماً یک دانشمند باشید تا بدانید چگونه می‌توانید از خود و خانواده‌تان در برابر دود دست‌دوم تنباکو محافظت کنید.

تغذیه‌ی درست داشته باشید

قبل از تصمیم در مورد مصرف گوشت‌های فرآورری شده خوب فکر کنید. مطالعات نشان می‌دهد که این نوع مواد غذایی از جمله هات‌داگ، بیکن و سوسیس، مواد شیمیایی‌ای به نام نیتریت و نیترات دارند که ممکن است با ابتلا به سرطان در ارتباط باشد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد گوشت قرمز مانند استیک و همبرگر می‌تواند در طولانی‌مدت خطر ابتلا به سرطان رودهٔ بزرگ را در پی داشته باشد. بنابراین در زمان انتخاب مواد غذایی سایر گزینه‌های سالم‌تر مانند سینهٔ مرغ یا ماهی را مد نظر داشته باشید.

پیشگیری از سرطان با این ۱۰ توصیه مهم

به طور مرتب ورزش کنید

فعالیت بدنی با کاهش احتمال سرطان کولون ارتباط دارد. ورزش می‌تواند ریسک سرطان سینه و احتمالاً سرطان‌های دستگاه تناسلی را نیز کاهش بدهد. ورزش اگر باعث کاهش وزنتان نشود حتماً از سلامت شما محافظت می‌کند.

لاغر بمانید

چاقی ریسک انواع زیادی از سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. تعداد کالری‌های مصرفی اهمیت دارد؛ اگر می‌خواهید لاغر بمانید باید با ورزش، کالری بیشتری نسبت به کالری مصرفی‌تان بسوزانید.

پیشگیری از سرطان با این ۱۰ توصیه مهم

از خودتان در مقابل اشعه‌ها مراقبت کنید

در صورتی که واقعاً نیاز نیست در معرض اشعه ایکس قرار نگیرید. تنها زمانی در معرض عکس‌برداری با اشعه ایکس قرار بگیرید که واقعاً ضرورت دارد. قرار گرفتن در معرض رادون، ریسک سرطان ریه را افزایش می‌دهد. از خودتان در برابر پرتو‌های فرابنفش خورشید محافظت نمایید، چون ریسک ملانوما و دیگر انواع سرطان پوست را افزایش می‌دهد. نگران پرتو‌های الکترومغناطیسی از خطوط قدرت با ولتاژ بالا یا پرتو‌های رادیوفرکانسی از ماکروویو‌ها و گوشی‌های همراه نباشید. این امواج سرطان‌زا نیستند.

از ضد ‌آفتاب استفاده کنید

آفتاب‌سوختگی ممکن است ظاهر زیبایی به شما دهد، اما در اصل، اشعهٔ ماوراء بنفش باعث آسیب پوستی شده و  می‌تواند منجر به سرطان شود. از آنجا که ممکن است حتی در مدت ۱۵ دقیقه در معرض آفتاب بودن، دچار آفتاب‌سوختگی شوید، قبل از بیرون رفتن، از کرم‌های ضد آفتاب بر روی پوست خود استفاده نمایید.

سعی کنید از محصولی با پوشش‌دهی گسترده و با SPF در حد ۳۰ و یا بالاتر استفاده کنید. هر زمان عرق کرده و یا شنا کردید و یا صورت خود را شستید، مجدد از کرم استفاده نمایید. سعی کنید زمانی ‌که در معرض آفتاب هستید، از کلاه پهن و عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.

الکل ممنوع

مصرف الکل با ابتلا به سرطان‌های دهان، سینه، کبد، مری و دیگر انواع سرطان در ارتباط است. هر چه بیشتر بنوشید، خطر ابتلا بیشتر می‌شود. اگر امکان ترک آن را ندارید، استعمال و نوشیدن آن را در حد اعتدال نگه دارید. این حد اعتدال برای خانم‌ها یک و برای آقایان دو لیوان در طول یک روز است.

از قرار گرفتن در معرض سموم صنعتی و محیطی اجتناب کنید

مانند فیبر‌های آزبست، بنزن، آمین‌های آروماتیک و پلی کلرونیت بی‌فنیل‌ها.

پیشگیری از سرطان با این ۱۰ توصیه مهم

از عفونت‌هایی که منجر به سرطان می‌شوند پیشگیری کنید

مانند ویروس‌های هپاتیت، HIV، و پاپیلومای انسانی. خیلی از ویروس‌ها از طریق رابطه جنسی یا سوزن‌های آلوده منتقل می‌شوند.

به خواب باکیفیت اهمیت بدهید

شواهد علمی که حاکی از ارتباط خواب با سرطان باشند چندان قوی نیستند، اما کمبود خواب می‌تواند موجب افزایش وزن شود و اضافه وزن نیز یکی از ریسک فاکتور‌های سرطان است.

پیشگیری از سرطان با این ۱۰ توصیه مهم

به اندازه کافی ویتامین D دریافت کنید

خیلی از کارشناسان توصیه می‌کنند روزانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد ویتامین D دریافت کنید که بدون مصرف مکمل، تقریباً غیرممکن است. شواهد نشان می‌دهند ویتامین D می‌تواند به کاهش ریسک سرطان پروستات، سرطان کولون و دیگر بدخیمی‌ها کمک کند.

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :