رژیم غذایی در کم کاری تیروئید، تیروئید، غده تیروئید، غدد تیروئید، درمان تیروئید
کم کاری تیروئید در بارداری و کم کاری تیروئید به انگلیسی و کم کاری تیروئید و درمان آن و کم کاری تیروئید و بارداری و کم کاری تیروئید در کودکان را در آکاایران ببین

در این مقاله از بخش سلامت آکاایران می خواهیم به یکی از موضوعات مهم در سیستم بدنی اشاره کنیم ، موضوعی که به آن زیاد پرداخته نشده است و شاید از آن بی اطلاع باشید . حتما شما هم بیماری پرکاری تیروئید را شنیده اید. اما زیاد درباره کم کاری آن ندانید این عارضه برخلاف پرکاری تیروئید . باعث ترشح نشدن هورمون تیروئید می شود و باعث بیماریهای مختلفی همچون چاقی در بدن شود. پس با آکاایران همراه باشید تا بیشتر درباره کم کاری تیروئید و رژیم غذایی آن آشنا شوید

 

تیروئید

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) به این معنی بوده که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید ترشح نمی کند. خانم ها بخصوص آنهایی که بیشتر از 60 سال سن دارند، بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به بیماری کم کاری تیروئید قرار دارند. در گذر زمان کم کاری تیروئید می تواند باعث ابتلا به سایر بیماریها از جمله چاقی، درد مفاصل، ناباروری و یا بیماری های قلبی شود، البته جای نگرانی نیست چراکه تیروئید کم کار را می توان با استفاده از هورمون تیروئید مصنوعی درمان کرده و جلوی ابتلا به بیماری را گرفت. 

نشانه های تیروئید

علایم و نشانه های بیماری تیروئید بسیار گسترده هستند و به شدت عدم کفایت هورمونی بستگی دارد. به طور کلی شما هر عارضه ای که داشته باشید پس از گذشت سالها، اغلب عارضه تان دچار پیشرفت و شدیدتر شدن می گردد. در ابتدا به ندرت ممکن است که متوجه نشانه های کم کاری تیروئید نظیر: خستگی و کسل شدن گردید و ممکن است به سهولت آنها را به پیری و افزایش سن خود نسبت دهید و توجه چندانی نکنید. ولی به موازات اینکه به تدریج کاهش متابولیسم بدنتان ادامه می یابد ممکن است نشانه ها و علایم آشکار بیشتری  در شما توسعه یابند.

علت های ایجاد کننده بیماری تیروئید

 • هیپوتیروئیدی اولیه
 • برداشتن تیروئید با جراحی (مثلا در گواتر شدید یا سرطان تیروئید)
 • کمبود ید، که در این مورد غده تیروئید بزرگ می شود (گواتر)
 • استفاده از ید رادیواکتیو یا داروهای ضد تیروئید برای درمان سایر بیماری های تیروئید
 • مصرف داروهایی مانند لیتیوم
 • دوز بالای ید و آمیودارون
 • التهاب تیروئیدی تحت حاد
 • هیپوتیروئیدی خود ایمنی (تیروئیدیت هاشیموتو)
 • هیپوتیروئیدی ثانویه، که ناشی از کم کاری غده هیپوفیز است.

کم کاری تیروئید,رژیم غذایی تیروئید,غذا و تیروئید

غده تیروئید

مشکلات ناشی از کم کاری تیروئید

- کم کاری یا پرکاری تیروئید می توانند تاثیر مستقیمی بر ایجاد زخم معده داشته باشند.

- کم کاری تیروئید ممکن است باعث یبوست شود.

- بیماری های تیروئیدی می تواند باعث سیاهی زیر چشم شود.

- کم کاری تیروئید موجب خشکی پوست و ناخن شود.

- کم کاری غده تیروئید موجب بی اشتهایی می شود.

- کم کاری تیروئید، گرچه علت افزایش وزن نیست، ولی سوخت وساز بدن را کند کرده و باعث ذخیره شدن کالری به صورت چربی می شود.

- مشکلات غده تیروئید می تواند باعث تهوع شود.

- مشکل تعریق زیاد که در سنین بالاتر بروز می کند، می تواند به دلیل ترشحات غده هیپوفیز و تیروئید ایجاد شود.

- بیماری تیروئید، هم پرکاری و هم کاری کاری آن می تواند ایجاد خارش کند.

- کم کاری تیروئیدد باعث قاشقی شکل شدن ناخن می شود.

- کم کاری تیروئید موجب پر مویی می گردد.

- زنانی که به عارضه کم کاری تیروئید مبتلا هستند، میزان خطر ابتلا به سرطان کبد در آنان بیش از دیگر زنان است. این یافته در مردان صدق نمی کند.

1- برخلاف مبتلایان به پرکاری تیروئید، این بیماران باید از مصرف زیاد مواد غذایی گواتروژن پرهیز کنند و سبزی جات را به صورت پخته مصرف نمایند. مواد غذایی گواتروژن شامل انواع کلم، شلغم، روغن گلزا ( کانولا ) ، بادام زمینی، ارزن و سویا است.

2- سویا می تواند مانع جذب کافی داروهای تیروئید شود. بنابراین باید در مصرف آن احتیاط گردد.

3- توجه داشته باشید که از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ید موجود در نمک هنگام برداشتن درب ظرف غذا، همراه با بخار خارج می شود. در این صورت شما میزان ید کمتری از آن چه که انتظار می رود دریافت خواهید کرد. در ضمن نمک یددار را نباید در شیشه های شفاف و در معرض نور نگهداری کرد.

4- توجه کنید که زیاده روی در مصرف ید باعث کم کاری تیروئید خواهد شد.

5- تنظیم کالری دریافتی برای جلوگیری از افزایش وزن ضروری است. برای این منظور مشاوره با کارشناس تغذیه، همراه با استفاده از درمان دارویی توصیه می شود.

کم کاری تیروئید,رژیم غذایی تیروئید,غذا و تیروئید

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید

6- اطمینان نسبت به تأمین مقادیرکافی ویتامین های C ، A، E و ویتامین های گروه B به ویژه B2 ، B3 ، B6 که برای تولید هورمون تیروئید ضروری هستند لازم است.

لذا مصرف منظم مواد غذایی زیر در برنامه ی غذایی روزانه توصیه می شود:

* منابع مناسب ویتامین C: توت فرنگی، آناناس، هندوانه، موز ، سیب زمینی و هلو .

* منابع مناسب ویتامین A: جگر، تخم مرغ ، ماهی های روغنی، سبزی های سبز رنگ ( به جز گیاهان خانواده ای کلم )، سبزی ها و میوه های زرد و نارنجی رنگ. هر چه این میوه ها و سبزی ها پررنگ تر باشند غلظت ویتامین در آنها بیشتر است.

* منابع مناسب ویتامین E: روغن های گیاهی،مغز دانه ها ( به جز بادام زمینی ) وغلات.

* منابع مناسب ویتامین B: غلات سبوس دار، گوشت گاو، گوشت ماکیان و ماهی .

* استفاده از منابع مناسب غنی از روی، نظیر غذاهای دریایی، گوشت قرمز، گوشت ماکیان و غلات سبوس دار.

* استفاده از مکمل مولتی ویتامین و املاح در کنار منابع غذایی بالا.

*مصرف منظم منابع غنی از فیبر، نظیر سبزی ها، میوه هایی مانند انجیر، آلو، سیب ، مرکبات، همچنین حبوبات و غلات سبوس دار، برای برطرف شدن یبوست.

*نوشیدن آب به مقدارکافی (حداقل 7 لیوان) بسیار ضروری است.

* پرهیز از مصرف قند های ساده مانند قند و شکر، شیرینی جات و ...

* پرهیز از مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار، میانه روی در مصرف فرآورده های شیری و گندم.

* استفاده از منابع غنی از آهن مانند جگر، گوشت قرمز و غلات غنی شده با آهن، به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از فقر آهن نیز می باشند.

* استفاده از منابع غنی B12 مانند جگر گاو، جگر مرغ، گوشت گاو، ماهی قزل آلا به ویژه در افرادی که دارای کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین هستند. عدم توجه به کم خونی با هر منشائی که باشد، در تشدید ضعف و خستگی و بسیاری از علایم دیگر مؤثر خواهد بود.

کم کاری تیروئید,رژیم غذایی تیروئید,غذا و تیروئید

تیرویید

* استفاده از اسیدهای چرب ضروری به ویژه مکمل امگا – 3 که منبع غنی آن ماهی های روغنی آب های سرد هستند، می تواند در تخفیف برخی علایم مفید باشد. کمبود اسیدهای چرب ضروری می تواند باعث بر هم خوردن تعادل در عملکرد غده ی تیروئید شود.

با توجه به آن چه که ذکر شد، اصلاح رژیم غذایی با توجه به نوع بیماری تیروئید بسیار مهم است.در ضمن باید در نظر داشته باشید که در پرکاری و کم کاری تیروئید، رژیم غذایی هرگز نمی توان جایگزین درمان دارویی باشد؛ بلکه باید به عنوان یک اقدام تکمیلی بسیار مفید همراه با درمان دراویی در طول زندگی مورد توجه قرار گیرد.
 

هیپو تیروئیدی Hypothyroidism یا کم‌کاری غده تیروئید در بین بیماری‌های غده درون‌ریز شایع‌ترین بیماری پس از دیابت می‌باشد. به زبان ساده این بیماری هنگامی ایجاد می‌شود که غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن هورمون تولید کند. هورمون غده تیروئید تری یدوتیرونین (T۳) و تیروکسین (T۴) است. این هورمونها وظیفه تنظیم مصرف انرژی، تولید گرما و تسهیل رشد در بدن را برعهده دارند. بیماری در زنان سه برابر شایع‌تر از مردان است.

علائم بالینی تیروئید

ضعف و خستگی، خواب‌آلودگی، پوست خشک، خشن و سرد، عدم تحمل به سرما، کاهش تعریق، برادی کاردی یا کندتپشی، زبان بزرگ، ادم (ورم) صورت (میکسدم)، فراموشکاری، یبوست، افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، سقطهای مکرر، تاخیر در رفلکسها، کم‌خونی و درد مفاصل و عضلات. بیماری در بالغین سیر کندی دارد و تدریجی است.

اگر هیپوتیروئیدی در دوران نوزادی به سرعت تشخیص و درمان نشود ممکن است عقب‌ماندگی رشد جسمی یا آسیب ذهنی (کرتینیسم) اتفاق بیفتد. معروفترین علامت هیپوتیروئیدی در نوزادی بزرگی زبان، هیپوتونی (کم بودن فعالیت و تحرک) و دیر بسته شدن فونتانلها (ملاج سر) می‌باشد.

کم‌‌کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان

کم‌کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان می‌تواند باعث ایجاد عقب‌ماندگی‌های ذهنی شود. در صورتی که این عقب‌ماندگی ایجاد شود، دیگر قابل درمان نخواهد بود. امروزه در بیشتر کشورهای پیشرفته، برای تشخیص زودرس کم‌کاری مادرزادی تیروئید، برنامهٔ غربالگری در نوزادان اجرا می‌شود. این کار از طریق گرفتن چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد، در فاصله روزهای سوم تا پنجم تولد انجام می‌شود.[۱]

در صورتی که کم‌کاری مادرزادی تیروئید، تشخیص داده نشود می‌تواند عوارض زیر را ایجاد کند :

 • عقب‌ماندگی ذهنی
 • کوتاهی قد
 • ناشنوایی
 • لالی
 • بعضی از بیماری‌های مغزی و عصبی

علت‌های ایجاد کننده بیماری

 • هیپوتیروئیدی اولیه
 • برداشتن تیروئید با جراحی (مثلا در گواتر شدید یا سرطان تیروئید)
 • کمبود ید، که در این مورد غده تیروئید بزرگ می‌شود (گواتر)
 • استفاده از ید رادیواکتیو یا داروهای ضد تیروئید برای درمان سایر بیماری‌های تیروئید
 • مصرف داروهایی مانند لیتیوم
 • دوز بالای ید و آمیودارون
 • التهاب تیروئیدی تحت حاد
 • هیپوتیروئیدی خود ایمنی (تیروئیدیت هاشیموتو)
 • هیپوتیروئیدی ثانویه، که ناشی از کم‌کاری هیپوفیز است.

عوارض ابتلا به بیماری تیروئید

تیروئید کم کار درمان نشده می‌تواند باعث سایر مشکلات از جمله:

 • گواتر (بزرگ شدن غده تیروئید).[۲]
 • بیماری‌های قلبی.[۲]
 • مشکلات روحی روانی.[۲]
 • نوروپاتی محیطی.[۲]
 • ناباروری.[۲]
 • نقص‌های مادرزادی.[۲]

تشخیص و درمان تیروئید

تشخیص قطعی با اندازه‌گیری سطح هورمون‌های تیروئید در خون می‌باشد. بیمار هیپوتیروئیدی با TSH بالا و FreeT4 پایین تشخیص داده می شود. برای تشخیص دقیق‌تر سطح TSH خون نیز اندازه‌گیری می‌شود. در هیپوتیروئیدی اولیه هیپوفیز در پاسخ به کاهش سطح هورمون‌های تیروئید، مقدار بالایی از TSH را ترشح می‌کند.

درمان معمولاً مصرف مادام‌العمر قرص لووتیروکسین سدیم است که نتایج رضایت بخشی دارد. نیمه عمر لووتیروکسین ٧ روز است و در بافت ها به T3 تبدیل می شود و سطح مناسبی از T3 که هورمون فعالتری می باشد ایجاد می کند.

گردآوری بخش سلامت آکاایران

کم کاری تیروئید و عقب ماندگی ذهنی در کودکان

کم کاری تیروئید و عقب ماندگی ذهنی در کودکان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کم کاری تیروئید و بارداری,کم کاری تیروئید و چاقی,کم کاری تیروئید در کودکان,کم کاری تیروئید و ریزش مو,کم کاری تیروئید و تغذیه,کم کاری تیروئید هاشیموتو,کم کاری تیروئید در بارداری,کم کاری تیروئید در نوزا
تاثیر کم کاری تیروئید بر خون

تاثیر کم کاری تیروئید بر خون

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تاثیر کم کاری تیروئید بر خون,,کم کاری تیروئید و ریزش مو,کم کاری تیروئید و بارداری,کم کاری تیروئید و تغذیه,کم کاری تیروئید در بارداری,کم کاری تیروئید,کم کاری تیروئید در نوزادان,کم کاری تیروئید در کودکا
علل و علائم کم‌کاری و پرکاری تیروئید

علل و علائم کم‌کاری و پرکاری تیروئید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است. این غده, اطراف نای را می پوشاند و و دارای دو لوب می باشد که توسط یک بخش میانی (تنگه), به هم متصل شده اند...
علایم کم‌کاری و پرکاری تیروئید

علایم کم‌کاری و پرکاری تیروئید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تیروئید, غده ای پروانه ای شکل در جلوی گردن می باشد. این غده مسئول تولید هورمون هایی است که آن هورمون ها کنترل کننده متابولیسم بدن...
کم‌کاری تیروئید در کودکان

کم‌کاری تیروئید در کودکان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بسیاری از مراحل رشد و نمو مغز, در دوران پس از تولد (نوزادی) ادامه دارد و برای به‌دست آوردن بهره هوشی طبیعی, به مقادیر کافی هورمون تیروئید...
هاشیموتو شبیه کم‌کاری تیروئید است

هاشیموتو شبیه کم‌کاری تیروئید است

زمان مطالعه : 1 دقیقه
این بیماری غده تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بیماری هاشیموتو ( تیروئیدیت لنفوسیتی مزمن), سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می‌کند...
کم‌کاری تیروئید چه اثراتی دارد؟

کم‌کاری تیروئید چه اثراتی دارد؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
غده تیرویید یک غده پروانه‌ای شکل در جلوی گردن (نای) است و هورمونی به نام تیروکسین تولید می‌کند. هورمون‌های تیروئید در رشد جسمی...
کم کاری تیروئید؛ تشخیص، عوارض و درمان دارویی

کم کاری تیروئید؛ تشخیص، عوارض و درمان دارویی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
روزهای گذشته مطالبی تحت عنوان علل و عوامل خطر کم کاری تیروئید , علایم کم کاری تیروئید...
علایم کم کاری تیروئید در بزرگسالان و کودکان

علایم کم کاری تیروئید در بزرگسالان و کودکان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کم کاری تیروئید به بیماری ای اطلاق می شود که غده ی تیروئید شما مقادیر کافی از هورمون های...
علل و عوامل خطر کم کاری تیروئید

علل و عوامل خطر کم کاری تیروئید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
غده ی تیروئید شما یک غده ی کوچک و پروانه ای شکل است که در انتهای ناحیه ی جلوی گردن شما(درست زیر بر آمدگی حنجره...
تیروئید، پُرکاری و کم کاری آن

تیروئید، پُرکاری و کم کاری آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
قدیمی‌ها وقتی می‌دیدند کسی دل و دماغ ندارد و تیروییدش هم کمی برجسته شده, می‌گفتند غمباد گرفته است. امروزی‌ها می‌دانند که گواتر...
درمان کم کاری مادرزادی تیروئید

درمان کم کاری مادرزادی تیروئید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خوشبختانه, اگر این بیماری زود تشخیص داده شود, درمانش فقط با خوردن قرص خوراکی لووتیروکسین انجام می‌گیرد که بر اساس وزن نوزاد, پزشک مقدار مصرف این قرص را تعیین می‌کند...
خطرات کم کاری تیروئید در بارداری

خطرات کم کاری تیروئید در بارداری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
غده تیروئید, غده ای کوچک و پروانه ای شکل می باشد که در جلوی گردن واقع شده است. تیروئید با ترشح یک سری هورمون...
چند روش ساده برای مقابله با کم‌کاری تیروئید

چند روش ساده برای مقابله با کم‌کاری تیروئید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اضافه وزن به تنهایی مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد که می‌توان به عنوان نمونه به چربی...
هر آنچه باید درباره پرکاری و کم کاری تیروئید بدانید

هر آنچه باید درباره پرکاری و کم کاری تیروئید بدانید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
هر آنچه باید درباره پرکاری و کم کاری تیروئید بدانید
صفحه 1 از 4
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن