عوارض جراحی بینی در تنفس
عوارض جراحی بینی در تنفس,عوارض جراحی نزدیک بینی,عوارض جراحی بینی های گوشتی,عوارض جراحی بینی چیست,عوارض جراحی بینی گوشتی,عوارض جراحی بینی استخوانی,عوارض جراحی بی

عوارض جراحی بینی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد:

الف) عوارض در عملکرد بینی، مانند چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی که موجب بروز مشکل تنفسی می‌شود.

ب) عوارض در ظاهر بینی که عمدتا ناشی از برداشتن بیش از اندازه بافت‌های بینی است، مانند کوچک شدن بیش از حد بینی که با دیگر اجزای صورت نامتناسب می شود.

 
عوارض تنفسی

کم نیستند بیمارانی که پس از جراحی بینی دچار مشکلات تنفسی می شوند. این موضوع اهمیت توجه به مسایل داخل بینی را در حین جراحی بینی خاطر نشان می کند.ابعاد جراحی بینی بسیار فراتر از ایجاد تغییرات در ظاهر بینی است و توجه چند جانبه ی جراح به تمام این ابعاد، میزان بروز عوارض تنفسی را به حداقل می‌رساند.اختلال در عملکردهای حیاتی بینی، عواقب ناگواری را در سلامت افراد بر جای خواهد گذاشت.

تنفس حیاتی‌ترین عملکرد زندگی است که نتیجه آن رسیدن اکسیژن به بافت‌های بدن است. هنگامی که تنفس از مسیر طبیعی خود از منحرف شود، عوارض آن تمام بافت‌های بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

فردی که تنفس از راه بینی را از دست می دهد، نه تنها در زندگی فردی، بلکه در روابط اجتماعی نیز مشکلات زیادی را تجربه خواهد کرد. بی‌حالی، خواب آلودگی ، کسالت، بی‌حوصلگی و عصبی بودن ممکن است در اثر اختلال تنفسی بینی پدید آید.

محرومیت از تنفس بینی باعث خشکی مجاری تنفسی و ضعف سیستم دفاعی آن می شود.تنفس‌‌ از راه دهان‌ سبب‌ ایجاد خشکی‌، زخم ‌و درد در ناحیه دهان و حلق می‌شود و ممکن‌ است ‌ فرد احساس کند‌ توده‌ای‌ در گلویش است.

گاهی التهاب‌ بینی‌ موجب‌ بسته شدن موقتی و عدم تخلیه‌ سینوس‌های‌ اطراف ‌بینی‌ و نیز درد سینوسی ، سردرد ، سنگینی و فشار در ناحیه سر و صورت می‌شود.

بسته شدن شیپور استاش‌ در اثر گرفتگی بینی‌ می‌تواند سبب‌ احساس‌ گرفتگی یا پُری‌ گوش‌ شود.سوزش‌ چشم‌ یا اشک‌ریزش‌ ممکن‌ است ‌نشان‌دهنده‌ بسته شدن مجرای‌ اشکی‌ در بخش پایینی بینی‌ باشد.ترشحات‌ مزمن‌ بینی‌ یا خشکی‌ حلق‌ ممکن‌ است‌ سبب تحریک‌ حنجره‌ شود که‌ با خشونت‌ صدا، سرفه‌ و احساس‌ نیاز مداوم‌ برای‌ صاف‌ کردن‌ گلو همراه است.

صدای‌ تودماغی علامتی‌ از گرفتگی راه‌ هوایی‌ بینی ‌است‌.

اختلال بویایی ، احساس سرماخوردگی طولانی، خرخر کردن و مشکلات تنفسی حین خواب از علایم دیگر اختلال در عملکرد بینی است.وجود مشکلات فوق موجب افت قابل ملاحظه ای در کیفیت زندگی افراد خواهد شد.

دکتر محسن نراقی - متخصص گوش و حلق و بینی

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :