.
.
.
.
پرتال آکاايران سايت خبرگزاری آکا بخش مقالات سلامت قسمت مقالات پزشکی و بهداشتی- مراقب حس چشایی مان باشیم

مراقب حس چشایی مان باشیم

اگر مانند گذشته از خوردن غذا و میوه لذت نمی برید جا دارد به پرزهای چشایی تان مشکوک شوید! توانایی جوانه های چشایی روی زبان محدود است و این جوانه ها فقط چهار مزه شیرینی، شوری، ترشی و تلخی را تشخیص می دهند و این حس بویایی است که قدرت تفکیک بالایی دارد. همان عواملی که سبب کاهش قدرت بویایی می شوند اغلب کاهش حس چشایی را هم باعث می شوند.

حس چشایی,حس چشایی حیوانات,حس چشایی در زبان,[categoriy]

حس چشایی,حس چشایی حیوانات,حس چشایی در زبان,حس چشایی در حیوانات,حس چشایی انسان,حس چشایی و زبان,حس چشایی در انسان,حس چشایی جنین,حس چشایی چیست؟,حس چشایی مار,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

● عیب در حس بویایی استگفته می شود ۸۰ تا ۹۰ درصد کسانی که فکر می کنند حس چشایی خود را از دست داده اند، اشتباه می کنند زیرا در واقع این حس بویایی آنها است که از بین رفته است. در ۱۰ تا ۲۰ درصد باقیمانده این جوانه های چشایی هستند که آسیب دیده اند و این آسیب دیدگی به عفونت گوش یا عمل جراحی گوش میانی مرتبط است چرا که عصب اصلی جوانه های چشایی از گوش میانی می گذرد. گاه عفونت قارچی زبان، عدم رعایت بهداشت دهان و عفونت دندان و پوسیدگی آن توانایی احساس مزه ها را مختلف می کند و چنانچه آنتی بیوتیک مصرف می کنید ممکن است دچار التهاب زبان شوید. کم بودن آهن در برنامه غذایی به کم خونی منجر می شود که این موضوع سبب التهاب زبان شده و چشایی را خراب می کند. محققان دریافته اند که کمبود ویتامین ۱۲B، فولات و روی در بدن هم گرفتاری های چشایی به وجود می آورد. اگر سیگاری هستید و پس از غذا سیگار دود می کنید بی تردید این اختلال را دو برابر کرده اید چون سیگار جوانه های چشایی را می سوزاند. کسانی هم که برای درمان سرطان پرتو درمانی شده اند ممکن است حس چشایی خود را از دست بدهند.حس چشایی چگونه برمی گردد؟در بسیاری از موارد کاهش حس چشایی خود به خود بهبود می یابد. برخلاف تصور رایج خوردن متعادل غذاهای ادویه دار و چاشنی هایی مانند خردل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و آبلیمو در مواردی به برگشت چشایی کمک می کند. اگر دندان هایتان عفونت کرده اند و یا التهاب در حفره دهان دارید به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت سیگاری بودن دست کم بعد از غذا سیگار نکشید! چنانچه فقر آهن دارید، خوردن روزانه یک قرص مولتی ویتامین و مواد معدنی بسیار کمک کننده است و اگر بیمارید و آنتی بیوتیک می خورید، دهانتان را با آب نمک بشویید.     مقالات پزشکی و بهداشتی - روزنامه جوان

● عیب در حس بویایی است
گفته می شود ۸۰ تا ۹۰ درصد کسانی که فکر می کنند حس چشایی خود را از دست داده اند، اشتباه می کنند زیرا در واقع این حس بویایی آنها است که از بین رفته است. در ۱۰ تا ۲۰ درصد باقیمانده این جوانه های چشایی هستند که آسیب دیده اند و این آسیب دیدگی به عفونت گوش یا عمل جراحی گوش میانی مرتبط است چرا که عصب اصلی جوانه های چشایی از گوش میانی می گذرد. گاه عفونت قارچی زبان، عدم رعایت بهداشت دهان و عفونت دندان و پوسیدگی آن توانایی احساس مزه ها را مختلف می کند و چنانچه آنتی بیوتیک مصرف می کنید ممکن است دچار التهاب زبان شوید. کم بودن آهن در برنامه غذایی به کم خونی منجر می شود که این موضوع سبب التهاب زبان شده و چشایی را خراب می کند. محققان دریافته اند که کمبود ویتامین ۱۲B، فولات و روی در بدن هم گرفتاری های چشایی به وجود می آورد. اگر سیگاری هستید و پس از غذا سیگار دود می کنید بی تردید این اختلال را دو برابر کرده اید چون سیگار جوانه های چشایی را می سوزاند. کسانی هم که برای درمان سرطان پرتو درمانی شده اند ممکن است حس چشایی خود را از دست بدهند.

● حس چشایی چگونه برمی گردد؟
در بسیاری از موارد کاهش حس چشایی خود به خود بهبود می یابد. برخلاف تصور رایج خوردن متعادل غذاهای ادویه دار و چاشنی هایی مانند خردل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و آبلیمو در مواردی به برگشت چشایی کمک می کند. اگر دندان هایتان عفونت کرده اند و یا التهاب در حفره دهان دارید به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت سیگاری بودن دست کم بعد از غذا سیگار نکشید! چنانچه فقر آهن دارید، خوردن روزانه یک قرص مولتی ویتامین و مواد معدنی بسیار کمک کننده است و اگر بیمارید و آنتی بیوتیک می خورید، دهانتان را با آب نمک بشویید.    

مقالات پزشکی و بهداشتی - روزنامه جوان


برچسب ها:
حس چشایی حیوانات
.
حس چشایی در زبان
.
حس چشایی در حیوانات
.
حس چشایی انسان
.
حس چشایی و زبان
.
حس چشایی در انسان
.
حس چشایی جنین
.
حس چشایی چیست؟
.
حس چشایی مار
.
مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
.

کلیه سرماخوردگی بیماری دهان دندان اختلال خواب
ایدز Hiv هپاتیت کبد دیابت انواع سرطان بیماری تنفسی
بیماری های چشم بیماری های اعصاب اسیدها آب کردن شکم درمان پروستات
بارداری خون سکته مغزی معده جنین
درمان آسم سینوزیت اختلالات بینی سوختگی
عمر زایمان حساسیت و آلرژی‌ بدن انسان بلوغ
سیستم ایمنی بدن روده بهداشتی تداخل عینک
زکام مالت اختلال خلقی جراحی کودکان
سردرد و میگرن رفع بوی بد درمان خشکی افسردگی ماساژ
آب درمانی بی اشتها(انورکسیا) متابولیسم خوراکی ها ویتامین
کلسیم میکروب مسمومیت یائسگی امگا 3
استخوان میگرن کیست آکنه کافئین
تخمدان صفرا اسهال پستان غدد
بیماری گوارشی عفونت نخاع روماتیسم لوزه
سکسکه درمان یبوست سندرم پارکینسون خونریزی
آنتی اکسیدان تشنگی درد بیماری زانو بیماری ریه
شکستگی آسیب علائم قاعدگی کهیر
قلب رشد آرتروز گلو جوش
گرفتگی مرگ بیماری ام اس بیماری گوش آهن
مصرف الکل دیسک زگیل و میخچه ادرار بوتاکس
طحال واریس بیماری وبا تب کما
آپاندیس مفاصل واکسن موها زونا

.

مروری برگذشته

.
.
.
.
.
.
.