به نقل از آکاایران: آکنه روزاسه برافروختگی و قرمزی مداوم روی بینی ، گونه ها و پیشانی صورت به هنگام لمس دردناک است . این بیماری هر دو جنس (به خصوص افراد با رنگ روشن پوست)را درگیر می کند ولی در زنان سه برابر شایعتر است. سن بروز معمولاً ۳۰ تا ۶۰ سال است. گاه ضایعات در گردن، کتف، گوش و سینه نیز مشاهده می شوند. ممکن است قرمزی و تورم پوست همزمان با سایر ضایعات پوستی مانند تلانژکتازی (برجسته شدن عروق)، پوسچول و پاپول باشد. 

 

آکنه روزاسه

شرح بیماری

آکنه روزاسهه (آکنه دوران بزرگسالی ) عبارت است از التهاب مزمن پوست صورت (معمولاً گونه ها و بینی ). این بیماری معمولاً بین 50-30 سالگی بروز می کند و در خانمها شایعتر از آقایان است ، اما در آقایان شدیدتر است . درگیر شدن گسترده بینی ، که بیشتر در آقایان دیده می شود، به رینوفیما معروف است .

علایم شایع

پوست روی بینی و گونه ها به شکل نازیبایی قرمز و ضخیم می شود. رگهای کوچکی روی سطح پوست قابل مشاهده هستند. گاهی جوشهای کوچک قرمز رنگ و جوشهای کوچک چرکی سفید رنگ روی پوست صورت ظاهر می شوند. برافروختگی و قرمزی مداوم روی بینی ، گونه ها و پیشانی صورت به هنگام لمس دردناک است .

علل بیماری

علت بروز این بیمار، ناشناخته است . اما به تجربه ثابت شده است که بیماری در اثر استرس، نوشیدنی های گرم ، غذاهای داغ یا پر ادویه ، و الکل تشدید می شود. گرما یا سرمای شدید، یا نور آفتاب نیز ممکن است باعث تشدید آن شوند.

عوامل افزایش دهنده خطر

استفاده بیش از حد از کرم های کورتیکواستروییدی برای درمان سایر بیماریهای پوستی
عصبی بودن و استرس
پوست سفید
سوءمصرف الکل

پیشگیری

اجتناب از عوامل تشدیدکننده مثل نوشیدنی های داغ ، غذاهای داغ یا پرادویه ، الکل، و استرس. گاهی ممکن است گرما یا سرمای شدید و نور آفتاب باعث تخفیف بیماری شوند.

عواقب مورد انتظار

علایم را می توان با درمان تحت کنترل در آورد. آکنه روزاسهه بیماری است که در سیر آن مرتباً فروکش کردن و شعله ور شدن رخ می دهد.

عوارض احتمالی

استرس روانی ناشی از ظاهر ناخوشایند صورت
اختلالات خود ایمنی در چشم (نادر است )

درمان بیماری

اصول کلی

اگر شواهدی از آکنه روزاسهه مشاهده کردید هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید. از مواد آرایشی روغنی استفاده نکنید. از مواد آرایشی غیرروغنی و نازک استفاده کنید. استرس را کاهش دهید. اگر تغییر شکل ظاهر باعث بروز استرس روانی شده است ، روان درمانی و مشاوره می تواند مفید واقع شود. گاهی برای حذف بافت های زاید جراحی انجام می گیرد.

داروها

آنتی بیوتیک ها یا داروهای موضعی شاید تجویز شوند. البته علت تأثیر مثبت آنها هنوز معلوم نیست . امکان دارد ایزوترتیفوئین تجویز شود. از مصرف ترکیبات حاوی کورتیزون خودداری نمایید، حتی آنهایی که بدون نسخه در دسترس هستند. این ترکیبات ممکن است باعث بدتر شدن بیماری شوند.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی خاصی توصیه نمی شود. فقط باید از غذاهای پرادویه ، الکل، یا هر غذایی که باعث برافروختگی صورت می شود پرهیز کرد.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر خود شما یا یکی از اعضای خانواده تان دچار آکنه روزاسهه است .
اگر التهاب علی رغم درمان بدتر شده است .

گردآوری: بخش سلامت آکاایران