به نقل از آکاایران: آخرین یکشنبه ماه ژانویه هر سال میلادی، "روز جهانی کمک به بیماران جذامی" نامیده شده است که امسال مصادف بود با 25 ژانویه 2009 (6 بهمن 1387).در بین بیماری های باستانی ، یکی از قدیمی ترین و معروف ترین آنها، بیماری جذامم است که عامه مردم ایران به آن «خوره » می گویند. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد بیماری جذام مطالعه کنید.

 

بیماری جذام

منشا این بیماری را می توان با پیدایش انسان های اولیه هم زمان دانست . به دشواری می توان مبدا بیماری جذامم را مشخص کرد. چینی ها از 500 سال قبل از میلاد مسیح این بیماری را می شناختند. این بیماری 1350سال قبل از میلاد مسیح شرح داده شده که قدیمی ترین توصیف این بیماری به شمار می رود. جذام اولین بیماری عفونی بشر است و جالب اینکه آثار این بیماری در اجساد مومیایی مشاهده گردیده و در کتاب انجیل نیز به این بیماری اشاره شده است .

علت گسترش چشمگیر بیماری جذامم در اروپا طی قرون وسطی ، جنگ های صلیبی بوده و قرن 13 میلادی نقطه اوج کشتار این بیماری بود و در قرن شانزدهم ، جذام به طور کل از فهرست بیماری های مزمن اروپای مرکزی حذف شد. هر ساله 500 هزار نفر، به این بیماری خطرناک مبتلا می شوند.

آکاایران: سال 1874 هانس ، پزشک نروژی 9 سال قبل از اینکه رابرت کخ ، باسیل سل را کشف کند، عامل بیماری جذامم را در ضایعات برآمده ی بدن یک بیمار جذابی یافته و این باکتری را به عنوان نخستین باکتری آسیب رسان در تاریخ علم پزشکی شرح داد. علی رغم مخالفت های بسیار، هانس ثابت کرد که این بیماری مسری است ، اگر چه صفات مشخص و شباهت آن به باسیل سل تا چندین سال بعد ناشناخته باقی ماند.

52 سال پیش وکیل و فیلسوف فرانسوی ، رائول فولبریو، آخرین یکشنبه ماه ژانویه هر سال را، "روز جهانی کمک به بیماران جذامی" نامید. در آن زمان در سراسر جهان ، تقریبا 15 میلیون نفر به این بیماری مبتلا بودند. در حالی که امروزه ، این رقم به دو میلیون نفر کاهش یافته، اما هنوز این بیماری ریشه کن نشده است .

بیماری جذامم ، اغلب در کشورهای گرمسیر بروز می کند، مثل ایتالیا، یونان ، پرتغال ، اسپانیا و ترکیه .در قدیم که درمان مناسبی برای جذام وجود نداشت ، مردم از این بیماری وحشت بسیاری داشتند، اما امروزه دیگر جذام یک بیماری وحشت آور نیست و با داروهای مناسب ، کاملا درمان می شود.

با تشخیص و شروع درمان به موقع جذام و مصرف کامل و منظم دارو، از ایجاد یا پیشرفت معلولیت هایی مانند زخم ، قطع انگشتان یا عوارض چشمی می توان جلوگیری کرد.

همانطور که گفته شد جذام به وسیله یک باکتری میله ای شکل ایجاد می شود. تحقیقات دانشکده بهداشت دانشگاه تهران نشان داده که خاک سرخ بستر خوبی برای پرورش این باکتری است . باکتری به نام «باسیل هانس » یا «مایکو باکتریوم لپرا» (mycobacterium leprae) که با درمان دارویی از بین می رود.

جذام به صورت مستقیم از انسانی به انسان دیگر سرایت می کند. سرایت جذام از یک شخص درمان نشده به شخص دیگر از طریق دستگاه تنفسی یا پوست صورت می گیرد.

جذام زن و مرد ندارد و هر دو جنس را در تمام سنین در بر می گیرد. جذامیان اغلب احساس طردشدگی و خطرناک بودن می کنند و احتیاج مبرم به کمک های معنوی مردم دارند تا کمک های مالی ، زیرا رنج اجتماعی و روحی ناشی از این بیماری به مراتب بیشتر از سایر بیماری های لاعلاج است . 

گردآوری: بخش سلامت آکاایران