توصیه های بهداشتی در ماه محرم
وزارت بهداشت در آستانه ی ماه محرم و توزیع نذورات و مراسم عزاداری در مساجد, تکایا و هیئت ‌ها, از مردم...

وزارت بهداشت در آستانه ی ماه محرم و توزیع نذورات و مراسم عزاداری در مساجد، تکایا و هیئت ‌ها، از مردم خواست مواد غذایی را بیش از 2 ساعت در فضای باز و غیر مسقف نگهداری نکنند.

رضا غلامی، رئیس اداره ی نظارت بر اماکن محیط وزارت بهداشت افزود: هیئت امنای مساجد و حسینیه‌ ها بر تهیه ی مواد اولیه غذایی بهداشتی و سالم در این ایام نظارت کنند و نکاتی نظیر استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی، عدم نگهداری بیش از 2 ساعت غذا در محیط غیر مسقف و ظروف یکبار مصرف، رعایت نکات بهداشتی در هنگام پخت و پز و توزیع را مدنظر داشته باشند.

وی افزود: اگر از سبزی خوردن و سالاد در نذورات استفاده می ‌شود باید 4 مرحله ی سالم‌ سازی شامل، شست‌ و شو، انگل زدایی، گندزدایی با مواد مجاز و شست و شوی نهایی در مورد هر یک از سبزی‌ ها، میوه‌ ها و صیفی ها انجام شود.

وی با اعلام این که هنگام توزیع مواد غذایی توزیع‌ کنندگان غذا نباید روی سفره راه بروند، گفت: هنگام کشیدن و توزیع غذا استفاده از دستکش‌ های یکبار مصرف ضروری است و متولیان این امور باید با مرکز بهداشت منطقه خود در خصوص دریافت کارت معاینه پزشکی برای مسئولان آشپزی و توزیع غذا هماهنگ کنند.

غلامی نظافت سرویس‌ های بهداشتی، عدم استعمال دخانیات، وجود مایع دستشویی و مایع صابون در سرویس ‌های نظافت را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: مناطقی از حاشیه ی شهرها و برخی روستاها که آب شبکه لوله‌ کشی ندارند، برای اطمینان از بهداشتی بودن آب با مراکز بهداشت منطقه خود هماهنگ کنند تا برای تشخیص سلامت از آب نمونه ‌برداری شود.

وی استفاده از روغن‌ های با ترانس زیر 10 و ترجیحاً زیر 5 را برای طبخ غذا متذکر شد و بیان داشت که باید به رعایت مواردی چون:

* استفاده از نمک یددار تصفیه شده

* پخت غذا در محیط مسقف

* عدم استفاده از ذغال و چراغ نفتی و گازوییل برای گرم کردن دیگ ‌ها

* کنترل کیفی سیستم حرارتی و گرمایی قبل از ایام محرم که با سوخت ناقص انجام نشوند

* نصب کپسول ضد حریق در جایگاه‌ های آشپزی و تکایا

توجه ویژه داشت.

فارس

اگر می خواهید با فوت و فن آشپزی آشنا شوید، اینجا را کلیک کنید.

*

منبع : tebyan.net

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :