8 توصیه بهداشتی برای نوجوانان
در دوران نوجوانی, تغییرات عمده ای در جسم و روح هر فرد ایجاد می شود و به رعایت بهداشت باید بسیار اهمیت داده شود...

8 توصیه بهداشتی برای نوجوانان

در دوران نوجوانی، تغییرات عمده ای در جسم و روح هر فرد ایجاد می شود و به رعایت بهداشت باید بسیار اهمیت داده شود. در برخی موارد مشاهده می شود که افراد نوجوان به دلیل عدم داشتن آگاهی های لازم از بهداشت بدن خود در سنین نوجوانی، دچار مشکلات سلامتی می شوند که تا آخر عمر گریبانگیر آنها بوده است.

استحمام

بنابر این به نوجوانان توصیه می شود که نکات بهداشتی زیر را جدی بگیرند و در رعایت آنها کوشا باشند:

 

1- حمام کردن منظم: بدن کودکان هنگام عرق کردن‌ بو نمی گیرد، به عبارت دیگر بوی عرق کودکان نامطبوع نیست. اما این شرایط دوام ندارد و با رسیدن به سنین نوجوانی تغییر زیادی می کند، یعنی بوی عرق بدن در نوجوانی نامطبوع می شود که تحمل آن هم برای فرد و هم برای دیگران آزاردهنده است. بنابراین به نوجوانان توصیه می شود که هر روز و یا یک روز در میان، حمام کنند. اگر هر روز ورزش می کنید بعد از ورزش هم حمام کنید تا شادابی لازم را به دست آورید و از بوی نا مطبوع عرق جلوگیری نمایید.

 

2- اصلاح موهای زائد: در طی دوران بلوغ، رویش موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل ها در دخترها و رویش موهای ریش و سبیل، زیر بغل و ناحیه تناسلی در پسرها دیده می شود.

اصلاح موهای زائد بدن مهم است،‌زیرا در غیر این صورت باعث ایجادبوی نامطبوعی در این قسمت ها می شود

3- خوشبو کردن بدن: استفاده از خوشبوکننده ها مانند مام و اسپری بعد از استحمام، برای کاهش بوی عرق بسیار مناسب می باشد و به کسانی که بسیار عرق می کنند، توصیه می شود که این وسایل خوشبوکننده را همراه خود داشته باشند تا در صورت لزوم چند بار در روز از آن استفاده کنند.

همچنین به افرادی که از بوی نامطبوع عرق خود رنج می برند توصیه می شود که حتما از لباس های نخی استفاده کنند و کمتر از لباس ها با الیاف مصنوعی استفاده کنند، زیرا الیاف مصنوعی باعث تعریق بیشتر بدن و بد بو شدن آن می شوند .

 

,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

4- مسواک زدن : سلامت دندان ها در نوجوانی بسیار مهم است. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بعد از هر وعده غذایی بهترین حالت ممکن است. اما اگر نتوانستند سه بار در روز مسواک بزنید، با صلاحدید پزشک خود از دهانشویه استفاده کنید.

 

این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده از دهان شویه نمی تواند جای مسواک قبل از خواب شب را بگیرد .همچنین زیاده روی در مصرف دهانشویه مضر است.

 

5- پوشیدن لباس های تمیز: حتما لباس عرقی و بودار خود را بشویید و بعدا بپوشید. هیچ وقت برای بیرون رفتن دوباره از این لباس های کثیف استفاده نکنید.

 

6- مراقبت از پوست: به دلیل تغییرات هورمونی در دوران نوجوانی و بلوغ، جوش هایی بر روی صورت و بدن نوجوانان بروز می کند که با رعایت موارد زیر می توانید بروز این جوش ها را به حداقل برسانید :

- صورت و پوست خود را هر روز بشویید (با صابون ملایم) تا سلول های مرده پوست و باکتری هایی که سبب بروز آکنه می شود را از بین ببرید .

تغییرات هورمونی در قاعدگی سبب تغییرات روحی و جسمی در دخترها می شود

- از رژیم غذایی سالم و متعادلی پیروی کنید. از مصرف غذاهای چرب و تند خودداری کنید. مصرف این غذاها، جوش های صورت را بدتر می کنند. از مصرف موادغذایی دارای کافئین، شکر و الکل اجتناب کنید.

 

- در صورتی که جوش های زیادی دارید که بر روی زیبایی تان تاثیر منفی گذاشته است، به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا در صورت صلاحدید او از کرم ها و لوسیون های مخصوص برای از بین بردن این جوش ها استفاده کنید.

 

,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

7- تغییر صدا در دوران بلوغ: در دوران بلوغ صدای پسرها تغییر پیدا می کند و به اصطلاح دورگه می شود تا به صدای یک مرد بالغ تبدیل شود. رعایت نکات بهداشتی برای تقویت تارهای صوتی و عدم آسیب رساندن به آن از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

در بعضی موارد دیده می شود که به دلیل شرایط خاص دوران بلوغ، پسرها از این تغییر صدا احساس ناخوشایندی دارند و خجالت می کشند صحبت کنند. والدین باید آگاهی های لازم را به آنها بدهند و شرایط مناسبی را فراهم کنند تا این احساس ناخوشایند کم کم از بین برود و او به مرد شدن خود افتخار کند. در این دوره توصیه می شود موادغذایی سرد و محرک مانند فلفل، ادویه جات تند و آب سرد را کمتر مصرف کنند تا تارهای صوتی کمتر تحریک شوند.

 

8- رعایت بهداشت قاعدگی در دخترخانم ها: شروع قاعدگی در دخترخانم ها یکی از مهم ترین فرایندهایی است که نشان دهنده بلوغ دختران می باشد. آگاهی لازم برای ورود به این دوره بسیار مهم است. در صورتی که دختران از این آگاهی ها بی بهره باشند، با افسردگی های زیادی روبرو می شوند و آن را نوعی نقص و ضعف تلقی می کنند. تغییرات هورمونی در این دوره سبب تغییرات روحی و جسمی متعددی در دخترها می شود.

استفاده از محصولات بهداشتی زنانه در قاعدگی، از جمله نوار بهداشتی یکی از آموزش هایی است که مادر باید به دختر جوان خود بدهد.

اگر دختران با مادر خود تعامل زیادی داشته باشند بیشتر می توانند از وجود او در این شرایط حساس نوجوانی لذت ببرند و از تجربه های او استفاده کنند.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :