توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از آنفلوآنزای پرندگان
انجمن صنفی دامپزشکان در زمینه آنفلوانزای فوق حاد طیور به دامپزشکان توصیه‌ هایی را ارائه کرد. در این اطلاعیه درباره علائم این بیماری آمده است: شایع ترین علائم

انجمن صنفی دامپزشکان در زمینه آنفلوانزای فوق حاد طیور به دامپزشکان توصیه‌ هایی را ارائه کرد.

در این اطلاعیه درباره علائم این بیماری آمده است:

شایع ترین علائم این بیماری در انسان به صورت تب، لرز، سردرد، کوفتگی و دردهای مفصلی، ریزش اشک، قرمزی چشم ها، دردهای عضلانی (کمر و پشت در بزرگسالان، و ساق پا در کودکان)، سرفه، گلودرد، خشونت صدا و اختلال هوشیاری در افراد مسن است.

مهم ترین اقدام کنترل این بیماری،

شامل معدوم کردن سریع کلیه پرندگان بیمار یا تماس یافته، دفع مناسب لاشه ‌ها و قرنطینه کردن و ضدعفونی کردن مرغداری‌هاست.

شایع ترین علائم آنفلوانزای پرندگان در انسان به صورت تب، لرز، سردرد، کوفتگی و دردهای مفصلی، ریزش اشک، قرمزی چشم ها، دردهای عضلانی (کمر و پشت در بزرگسالان، و ساق پا در کودکان)، سرفه، گلودرد، خشونت صدا و اختلال هوشیاری در افراد مسن است

در این اطلاعیه از دامپزشکان خواسته شده به دستورالعمل ها و بخشنامه های نهادهای مسئول به ویژه سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کاملاً توجه کنید و آنها را به دقت رعایت کنند و در صورت تشخیص آنفلوانزای فوق حاد طیور در منطقه فعالیت یا برخورد با موارد مشکوک مراتب را سریعاً به اداره کل دامپزشکی منطقه اطلاع دهند.

در این اطلاعیه در زمینه استفاده از وسایل ایمنی در مناطق آلوده یا مشکوک به آلودگی آمده است:

- استفاده از دستکش یک بار مصرف ساخته شده از نیتریل یا وینیل سبک یا دستکش های لاستیکی کار که در صورت استفاده بتوان آنها را ضدعفونی کرد.

- دستکش ها در صورت پاره شدن باید تعویض شوند و دست‌ ها با آب و صابون شسته شوند.

- بلافاصله بعد از استفاده و تماس با سطوح و وسایل آلوده دستکش باید تعویض شود. همچنین شستن دست بلافاصله بعد از خروج پوشش محافظ ضروری است.

- استفاده از لباس محافظ ترجیحاً روپوش های بلند یک بار مصرف یا روپوش های بلند آستین بلند به همراه پیش بندهای ضدآب.

- پوشش محافظ کفش (یک بار مصرف) یا چکمه های لاستیکی باید استفاده شود که در صورت استفاده قابل شست‌ و شو و ضدعفونی کردن باشد.

- استفاده از عینک محافظ به طوری که مخاط چشم پوشیده شود.

- ماسک‌ های یک بار مصرف N100 یا N99 یا N95 باید مورد استفاده قرار گیرد که برای ذرات معلق یا گرد و غبار آلوده شدیداً توصیه می شود. این ماسک‌ ها باید دقیقاً به صورت فیکس و محکم شود. افرادی که نمی توانند این ماسک‌ ها را روی صورت خود ثابت نگه دارند باید از ماسک‌ های با فیلتر استفاده کنند.

- لباس‌های محافظ آلوده را به طور صحیح جا به ‌جا و معدوم کرد.

- از تماس با پرندگان، پرها، مدفوع و سایر مواد زاید آنها در مناطق مشکوک به آلودگی جداً خودداری شود.

- شست و شوی دست‌ ها با آب و صابون حداقل به مدت 20 ثانیه بعد از تماس با پرندگان آلوده یا در معرض خطر و بعد از تماس با سطوح آلوده یا وسایل ایمنی مشکوک بلافاصله بعد از درآوردن دستکش.

* مطلب مرتبط:

راهنمای مراقبت از آنفلوانزای پرندگان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :