به نقل از آکاایران: در مطلب قبل، درباره انواع هپاتیت و عوامل ایجاد کننده ی هپاتیت C مطالبی را برای شما بیان کردیم. حال علایم و راه های تشخیص آن را می گوییم. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد این بیماری مطالعه کنید.

 

هپاتیت سی

آکاایران: کلا هپاتیت یعنی التهاب کبد که عضوی بسیار فعال در بدن است. هپاتیت یا التهاب بافت کبد، موجب آسیب به کبد و مختل کردن فعالیت آن می شود. این اختلال یا التهاب به علل مختلفی به وجود می آید که مهم ترین آنها آلودگی به ویروس های ایجادکننده هپاتیت مثل F، E، D، C، B، A و G است. در این بین ویروس هپاتیت C یکی از عوامل مهم ایجادکننده هپاتیت به حساب می آید.

عامل بیماری هپاتیت Cیک ویروس است و در ابتدا می تواند مثل یک سرماخوردگی معمولی بروز کند. ولی بیماری مزمن هپاتیت C برعکس سرماخوردگی معمولی، به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می تواند برای حیات بیمار تهدیدآمیز باشد. این ویروس عمدتا از طریق تماس با خون شخص آلوده منتقل می شود. همچنین استفاده از سوزن سرنگ های آلوده، بویژه در افراد معتاد به مواد مخدر تزریقی، سوراخ شدن بدن با هر وسیله تیز یا سوزن آلوده (خالکوبی) مخصوصا با وسایل غیراستاندارد، استفاده از لوازم شخصی به صورت مشارکتی و مقاربت جنسی بدون وسایل حفاظتی نیز باعث انتقال این ویروس می شود.

علایم این بیماری کدام است؟

علایم هپاتیت C نیز مانند بقیه هپاتیت ها می باشد. ویروس هپاتیت  Cیک ویروس از گروه فلاوی ویروس ها است . 

قابل ذکر است که از نظر شدت بیماری دو نوع هپاتیت داریم:

الف- هپاتیت حاد:

هپاتیت حاد یعنی فرد در طی چند هفته اخیر مبتلا به ویروس هپاتیت شده است. هپاتیت حاد در بیشتر مواقع بدون علامت است و اگر علامتی هم داشته باشد علامت آن مانند بقیه هپاتیت ها می باشد؛ یعنی زرد شدن قسمت بالای شکم که تا حدی به پشت ادامه دارد، پُر رنگ شدن ادرار، کم رنگ شدن مدفوع، تهوع و استفراغ، ممکن است یک تب ملایم هم وجود داشته باشد.

البته این علایم را در هپاتیت C کم تر می بینیم، چون اکثر مواقع علایم همراه با زردی نمی باشد و وقتی همراه با زردی نباشد ممکن است مثلا به عنوان یک سرماخوردگی تلقی شود و اهمیتی به آن ندهند، بعد از مدتی هم، مرحله حاد هپاتیت خوب می شود.

ولی علامت مشخصی که در سرماخوردگی دیده نمی شود، زرد شدن بیمار می باشد.

بعضی وقت ها حدود 50 سال طول می کشد که هپاتیت C کبد را طوری از بین ببرد که باعث ایجاد علامت شود و مدتی که در حال تخریب کبد است، متاسفانه هیچ علامتی ندارد و این از بدترین خصوصیات هپاتیت C است، یعنی علایم وقتی ظاهر می شوند که تقریبا همه کبد از بین رفته و کار از کار گذشته باشد که به این مرحله، «سیروز» گفته می شود.

ب- هپاتیت مزمن:

هپاتیت مزمن بعد از طی شدن مرحله حاد و مرحله تخریب کبد است. سیروز کبدی موقعی بروز می کند که کبد دیگر کار نمی کند و نارسایی کبدی به وجود آمده است.

در این مرحله بیماران دچار آب آوردن شکم می شوند، ممکن است خون استفراغ کنند و زردی خیلی شدید پیدا کنند، معمولا در حالت گیجی و منگی هستند و حتی ممکن است به حالت کُما هم بروند. خیلی راحت خونریزی می کنند و در صورت خونریزی، خون این افراد بند نمی آید.

اگر علایم بیماری به این مرحله رسیده باشد، متاسفانه هپاتیت C قابل درمان نمی باشد، مگر با پیوند کبد.

راه های تشخیص این بیماری کدام است؟

همان طور که گفته شد تا مرحله از بین رفتن کامل سلول های کبدی، متاسفانه این بیماری هیچ علامتی ندارد. بنابراین تنها راه تشخیص، پاراکلینیکی می باشد. ممکن است بیمار به مرحله سیروز کبدی برسد و سپس این علایم را مشاهده کند که آن موقع برای درمان خیلی دیر است. بنابراین تنها و بهترین راه تشخیص فقط آزمایشگاهی است که می تواند در درمان به موقع کمک کند. البته ممکن است در آزمایش هم آنزیم های کبدی بالا نباشند، ولی فرد هپاتیت C داشته باشد.

آزمایش تشخیصی مخصوص هپاتیت C (HCVAb) می باشد، البته آزمایشات دقیق تری نیز وجود دارد مانند تست PCR یا تست Riba.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران