بسیاری برای زیباتر شدن، گردنبند یا دستبند می‌ خرند و بسیاری هم به جای طلا ترجیح می‌ دهند از نوع ارزان ‌تر آن که اصطلاحا بدلیجات نامیده می ‌شود، استفاده کنند. اما گاهی این بدلی‌ ها به آن ها نمی‌ سازد و تمام پوست‌ بدن فرد به خارش می‌ افتد و قرمز می‌ شود.

علت چیست؟

شایع ‌ترین فلزی که باعث ایجاد حساسیت می‌ شود نیکل است. حساسیت به نیکل در خانم‌ ها شایع‌ تر از آقایان است.

علائم حساسیت

علائم حساسیت شامل سوزش، قرمزی، تورم، پوسته پوسته شدن، خارش و در موارد شدیدتر ایجاد تاول و ترشح مایع است. این علائم در محل تماس با بدلیجات همانند گردن، لاله گوش، مچ دست و انگشتان، دیده می‌ شود.

گرما و تعریق، پوست را بیشتر مستعد حساسیت به این مواد می‌ کند. خشکی زیاد پوست نیز احتمال انواع حساسیت‌ های تماسی را بالا می ‌برد.

البته بسیاری از مردم نسبت به نیکل حساسیت‌ ندارند و بدن شان واکنش نشان نمی ‌دهد، ولی در تعداد کمی از افراد مستعد، مواجهه با این مواد موجب بروز التهاب پوستی می‌ شود. پزشکان در کلینیک ‌های آلرژی با انجام تست پوستی حساسیت، متوجه می ‌شوند که فرد به کدام یک از مواد حساسیت دارد. در این تست‌ ها، مواد حساسیت‌ زای مختلفی نظیر انواع فلزات با پوست تماس داده می‌ شود و واکنش بدن نسبت به آن ها بررسی می ‌شود.

درمان

اصل اساسی در درمان عدم استفاده از این اشیاء است. اما در زمان بروز حساسیت، به خصوص اگر شدید باشد لازم است فرد به پزشک مراجعه کند و تحت کنترل دارویی قرار بگیرد.

داروهای کورتون ‌دار یکی از اصلی ‌ترین داروهای تجویزی پزشکان برای حل این مشکل است.

اما هرگز در درمان حساسیت‌ های پوستی، بدون نظر پزشک، اقدام به استفاده از دارو و پماد خاصی نکنید، چون گاهی استفاده از برخی پماد ها مانند پماد کورتن به مرور باعث وخامت بیشتر حساسیت می‌ شود و پوست را آسیب‌پذیرتر می‌ کند.

در موارد خفیف حساسیت، خارج کردن شی‌ء حساسیت زا و شستشو با آب سرد می ‌تواند به بهبود آن کمک کند.

برخی افراد برای فرار از حساسیت از لاک بی ‌رنگ ناخن استفاده می ‌کنند و آن‌ را به عنوان پوشش بر پشت بدلیجات خود می‌ کشند، این کار اگر چه محافظی روی فلز ایجاد می ‌کند، اما دو مشکل عمده دارد، اول این ‌که پس از مدت کوتاهی از بین می ‌رود و دوباره فلز با بدن تماس پیدا می ‌کند و دوم این ‌که خود لاک ناخن هم دارای مواد حساسیت‌ زای زیادی است و در افراد مستعد می‌ تواند موجب ایجاد حساسیت تماسی شود.

اگر کسی به نیکل بدلیجات حساسیت دارد، می ‌تواند از بدلیجات فاقد نیکل استفاده کند. برخی به دلیل حساسیت سراغ طلا و نقره می ‌روند، اما ممکن است حتی به خود طلا و نقره نیز حساسیت داشته باشند.

هر چند حساسیت به طلا چندان شایع نیست، اما طلا های معمول بازار که عیار کمتر از 24 دارند و به نوعی ناخالص هستند، خود حاوی مواد حساسیت ‌زا هستند.

*

منبع : tebyan.net