تاثیر بلوغ و بارداری و یائسگی بر پوست
بیشتر خانم ‌ها در طول زندگی خود, بحران ‌های بلوغ, بارداری و یائسگی را تجربه می‌ کنند اما بسیاری از خانم‌ ها نمی‌ دانند که...

3 بحران زندگی زنان و 3 بحران برای پوست

بیشتر خانم ‌ها در طول زندگی خود، بحران ‌های بلوغ، بارداری و یائسگی را تجربه می‌ کنند اما بسیاری از خانم‌ ها نمی‌ دانند که هر یک از این بحران‌ های سه‌ گانه، چه بحران‌ هایی را برای پوست شان به ارمغان می ‌آورد.

این نوشته، نگاهی می ‌اندازد به همین موضوع....

1- بلـوغ و جـوش ‌هـای سـرکـش

مهم ‌ترین دردسر پوستی در دوران بلوغ، جوش‌ های پوستی هستند که احتمال بروز آن ها در نوجوانانی که والدین‌ شان مبتلا به جوش بوده‌ اند، بیشتر است. معمولا بروز جوش ‌های پوستی از سنین بلوغ آغاز می ‌شود و هورمون‌ های مترشحه ی بدن در بروز آن ها نقش دارند.

آکنه یا جوش جوانی که در سنین بلوغ و پس از بلوغ در جوانان و نوجوانان بروز می ‌کند، دارای شکل‌ های‌ متفاوتی‌ است و از این لحاظ به دسته‌ های مختلفی تقسیم ‌بندی می ‌شود.

به نظر می‌ رسد بین استعداد خانوادگی و بروز آکنه، رابطه ‌ای وجود داشته باشد؛ به طوری که احتمال بروز این ضایعه در افرادی که والدین ‌شان در جوانی مبتلا به جوش بوده‌ اند، بیشتر است.

نوجوانان مبتلا به آکنه(جوش) بیشتر دارای پوست چرب هستند و آب و هوا تاثیر چندانی روی آن ها ندارد اما ممکن است در تابستان، بروز آن ها به علت عرق کردن زیاد در برخی افراد بیشتر شود. عوامل زیادی می ‌توانند در بروز جوش‌ های جوانی موثر باشند. استرس و تغییرات هورمونی ناشی از عادت ماهیانه نیز می ‌تواند زمینه ‌ساز آکنه باشد.

خیلی از جوش‌ های جوانی، خود به خود بهبود می ‌یابند اما نکته ی مهم آن است که باید از دستکاری و درمان خودسرانه ی این نوع جوش ‌ها بدون توصیه‌ های پزشکان خودداری کرد.

2- بـارداری و طـغـیـان پـوسـت

شاید بیشترین تغییرات پوست و مو را بانوان در بحران بارداری احساس کنند. به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش تولید ملانین از سلول‌ های ملانین ‌ساز، درجه‌ های مختلفی از تیره شدن پوست در اکثر زنان باردار در فاصله هفته ‌های اول تا نیمه بارداری مشاهده می ‌شود. این تغییرات در زنانی با پوست تیره‌، مشهودتر است. مناطقی از بدن که به طور طبیعی تیره‌ تر هستند، بیشتر دچار این فرآیند می ‌شوند و تیرگی در این نواحی بیشتر دیده می‌ شود؛ به خصوص در نوک سینه‌ ها و ‌هاله حاشیه آن، نواحی تناسلی و خط میانی دیواره شکم.

ماسک بارداری یا ملاسما در بیشتر از 70 درصد زنان باردار، به خصوص در آن هایی که پوستی سبزه دارند، در نیمه ی دوم بارداری به وجود می ‌آید. این ماسک یا تیرگی در نواحی مختلف صورت ظاهر می ‌شود و بیشتر در لب بالا، گونه ها، چانه، پیشانی و روی بینی دیده می‌ شود و به دنبال تماس با آفتاب شدت می ‌یابد.

بیشتر زنان در زمان بارداری به درجه ‌هایی از پُرمویی دچار می ‌شوند که در صورت واضح ‌تر از نواحی دیگر است. این پُرمویی در نتیجه ی تغییرات هورمونی دوران بارداری است و بعد از زایمان از بین می ‌رود. در سر هم موها پُرپشت‌ تر می ‌شوند و ریزش طبیعی مو هم کم می ‌شود.

خانم‌ های باردار معمولا از شکنندگی ناخن و ایجاد شیارهای عرضی در ناخن شکایت می‌ کنند و در مواردی ممکن است ناخن از بستر جدا شود. این تغییرات ناخن نیز به تغییرات هورمونی نسبت داده می ‌شود.

3- یائـسگـی و افتـادگی پـوسـت

به طور متوسط، هر خانم یائسه، 1/2 درصد از کلاژن بدنش را در سال از دست می‌ دهد. این روند در یکی دو سال اول یائسگی، بیشتر از سال ‌های بعدی است؛ به طوری که در 5 سال اول یائسگی، کلاژن پوست 20 درصد کاهش می ‌یابد. مطالعات نشان می ‌دهند که مهم ‌ترین دلیل خشکی و نازک شدن پوست در سنین بعد از 45 سالگی، یائسگی و کاهش کلاژن است که در مدت کم به صورت خط‌ هایی در نواحی صورت، چانه و گونه بروز می ‌کند. مساله ی مهم دیگری که در این زمان بروز می‌ کند، کشیدگی پوست در گونه، اطراف پلک، زیر بغل و ناحیه ی سینه است که در برخی موارد با خارش شدید همراه است.

کاهش فعالیت غده‌ های چربی ‌ساز و غده‌ هایی که مسوولیت تعریق بدن را به عهده دارند نیز در این نواحی باعث زبر و خشن شدن پوست و حتی تغییر رنگ نواحی زیر بغل و کشاله‌ های ران می ‌شود.

عوارض یائسگی تنها به پوست محدود نمی‌ شود. افزایش مو‌های نرم و کرکی در پیشانی، بالای لب ‌ها، اطراف سینه، کم و شکننده‌ شدن مو‌های سر و کُند شدن روند رشد ناخن‌ ها از دیگر تغییراتی است که به دلیل قطع ترشح استروژن و در عوض ترشح هورمون مردانه ی آندروژن یا به عبارتی عدم تعادل بین هورمون ‌های مردانه و زنانه در بدن بروز می‌ کند.

بیتا قهرمانی – هفته نامه سلامت

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید. 

*

منبع : tebyan.net

منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :