آکاایران : تب مالت یکی از بیماری های شایع و مشترک بین انسان و دام می باشد ، که امروزه بسیار  در جهان و به خصوص ایران دیده می شود و علائم و نشانه های آن همانند بیماری آنفولانزا در انسان پدیدار می شود . این بیماری همچون بیماری های دیگر دارای عوارض مخصوص به خود است که پیشنهاد می شود در مشاهده کردن یکی از عوارض آن سریعا به پزشک مراجعه شود . در این مقاله از سایت آکاایران برای آشنایی بیشتر شما بازدیدکنندگان محترم مقاله ای به نام تب مالت را گردآوری کرده ایم که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد .

نشانه های تب مالت

به نقل از آکاایران : بیماری تب مالت یا بروسلوز به عنوان یکی از مهم ترین بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می گردد. باکتری بروسلا که ایجاد کننده بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد. این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی وبهداشتی مورد توجه قرار می گیرد. این بیماری به علت سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی، نازایی و از دست دادن ارزش های اقتصادی دام های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه بوده است.

نشانه ها

علائم تب مالت می تواند هر زمانی از چند روز تا چند ماه پس از ابتلا به عفونت بروز نماید. علائم و نشانه ها مشابه آنفولانزا بوده و عبارتست از:

•    تب
•    لرز
•    تعریق
•    ضعف
•    خستگی
•    درد کمر، مفاصل و عضلات
•    سردرد

عوارض تب مالت

بیماری تب مالت عوارض متعددی دارد که ازجمله آن می توان التهاب مفاصل را به عنوان شایع ترین عارضه این بیماری برشمرد.

کبد و کیسه صفرا نیز در اثر این بیماری متاثر می شوند؛ کبد همیشه در بیماری تب مالت درگیر می شود و معمولا بزرگ می شود.

التهاب کیسه صفرا ناشی از بروسلوز نیز یکی دیگر از عوارض نادر این بیماری است.

حالاتی مانند تهوع، استفراغ، کاهش وزن، یبوست، اسهال و درد شکم نیز ازجمله عوارضی است که دستگاه گوارش را درگیر می کند.

علایم بروسلوز شامل کم خونی، کاهش پلاکت ها، کاهش سلول های سفید خون و اختلالات انعقادی نیز از عوارض این بیماری به شمار می رود.

خستگی و مالتیپل اسکلروزیس (MS)

تب مالت

راههای پیشگیری از تب مالت

برای پیشگیری کسانی که با گوشت و پوست حیوان در تماس هستند، لازم است از عینک و دستکش استفاده کنند تا ترشحات حیوان آلوده به مخاط چشم و تنفس آنها منتقل نشود.

شیوه دیگر پیشگیری از تب مالت، این است که از مصرف پنیر تازه خودداری شود. پنیر باید روز در آب نمک بماند و سپس مصرف شود. شیر نیز باید حتما پس از جوشاندن میل شود

مؤثرترین راه پیشگیری از بیماری استفاد ه از محصولات لبنی پاستوریزه است، زیرا میکروب با جوشاند ن شیر از بین می رود . همچنین بیاد د اشته باشید فریز کرد ن مواد غذایی این میکروب را نابود نمی کند .

قابل ذکر است که  علاوه بر این واکسیناسیون د ام ها و کنترل بیماری د ر د ام یک راه مؤثر د یگری برای کنترل این میکروب است. افراد ی هم که د ر کشتارگاه ها فعالیت می کنند ، قصاب ها و شکارچیان حیوانات باید هنگام تمیز کرد ن احشاء حیوان از د ستکشهای لاستیکی استفاد ه کنند .

  پیشگیری :
    – مصرف شیر پاستوریزه یا جوشانیدن شیر به مدت 20 دقیقه .
    – از مصرف شیر حیوانی که تازه سقط جنین کرده خودداری شود.
    – از مصرف پنیر و خامه غیرپاستوریزه پرهیز گردد.
    – پنیر تازه و بی نمک را باید حدود 2 ماه قبل از مصرف در آب نمک قرار داد.
    – قبل از دوشیدن شیر دام باید حتما پستان دام و اطراف آن رابا آب و صابون بخوبی شستشو داد.
    – ظروف مخصوص دوشیدن شیر بایستی دربدار و قبلا خوب شستشو داده شود.
    – ضدعفونی اصطبل های آلوده
    – واکسیناسیون دام ها علیه این بیماری
    – رعایت بهداشت در هنگام جاروب کردن اصطبل و طویله
    – جفت و بقایای جنین سقط شده را باید سوزاند.
    – گوشت حیوانات مبتلا در صورت خوب پخته شدن قابل مصرف است .

بیماری  تب  مالت

تب مالت

مشاغل در معرض خطر

افرادی که با حیوانات کار می کنند یا با خون آلوده تماس دارند، در معرض خطر بیشتری برای تب مالت قرار دارند، از جمله:

•    دامپزشکان
•    کارگران مزارع دامداری
•    گاوچرانان
•    کارگران کشتارگاه ها
•    شکارچیان
•    میکروبیولوژیست ها

راههای پیشگیری در دام ها:

۱ – واکسیناسیون گوساله های ماده در سن ۳ تا ۶ ماهگی با واکسن مربوط

۲ – واکسیناسیون بره و بز غاله از ۳ماهگی تا یک ماه قبل از جفت گیری باواکسن مربوط.

۳ – جدانمودن دام های سقط شده از بقیه گله و جلوگیری از تماس مستقیم با ترشحات رحمی ، جنینی وجفت دام های سقط شده

۴ – خونگیری و انجام آزمایشهای لازم بر روی دام های مشکوک وهدایت دام های آلوده به کشتارگاه

۵ – اقدامات بهداشتی شامل تهیه وتدارکات محیط زیست تمیز برای گله های گاو و گوسفند و دفع صحیح ادرار و مدفوع آنها.

روش های ورود میکروب به بدن گاو

  • خوراک
  • پوست: از طریق زخم
  • ملتحمه چشم
  • پستان: در هنگام شیردوشی
  • استنشاق
  • تلقیح مصنوعی: تلقیح با اسپرم آلوده

آزمایش های تشخیصی
معمولاً پزشک تشخیص تب مالت را با استفاده از نمونه های خون یا مغز استخوان برای بررسی باکتری بروسلا تأیید می کند و یا با استفاده از آزمایشات خون آنتی بادی باکتری را بررسی می نماید. برای کمک به تشخیص عوارض تب مالت، ممکن است تست هایی از این قبیل لازم شود:

• اشعه ایکس. اشعه ایکس می تواند تغییرات مفاصل و استخوان ها را مشخص نماید.
• سی تی اسکن یا MRI. این روش های تصویربرداری به تعیین التهاب یا آبسه های در مغز یا سایر بافت ها کمک می کند.
• کشت مایع مغزی نخاعی. در این تست نمونه کوچکی از مایع اطراف مغز و نخاع برداشته می شود تا عفونت هایی از جمله مننژیت یا انسفالیت بررسی شود.
• اکوکاردیوگرافی. در این تست از امواج صوتی برای ایجاد تصویر از قلب استفاده می شود تا نشانه های عفونت یا آسیب قلبی بررسی شود.

درمان دارویی
درمان با هدف تسکین علائم، پیشگیری از عود بیماری و عوارض انجام می گیرد. احتمالاً لازم است بیمار برای حداقل 6 هفته آنتی بیوتیک دریافت نماید و علائم پس از چند ماه از بین می رود. البته ممکن است این بیماری پس از مدتی برگشته و مزمن شود.

سن ابتلاء به بیماری تب مالت:

در اکثر موارد نیروهای فعال جامعه در سنین کار (40 ـ 15) سالگی به این بیماری مبتلا می شوند، بنابراین علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین درمانی در فعالیتهای تولیدی و اقتصادی کشور اثر سوء می گذارد و نیروهای کارآمد جامعه را زمین گیر می کند.

طول درمان

بسته به نوع و شدت بیماری، طول درمان از چند هفته تا چند ماه متغیر است. در برخی از مبتلایان به تب مالت که درمان می شوند، احتمالا به دلیل وضعیت دا در برخی از مبتلایان به تب مالت که درمان می شوند، احتمالا به دلیل وضعیت درون سلولی باکتری بروسلوز و مقاومت آن در مقابل برخی آنتی بیوتیک ها، اغلب در عرض چند ماه بعد از عفونت اولیه بیماری دوباره عود می کند. بد نیست بدانید که این عود مجدد علایم بیماری حتی ممکن است تا دو سال پس از درمان ظاهرا موفق نیز اتفاق بیفتد.

در صورتی که مواد غذایی از گروه های مختلف انتخاب گردد، بدون تردید کلسیم، فسفر ، آهن و سایر مواد معدنی تامین خواهد شد.

تب مالت و نشانه های آن

بیماری تب مالت

ویتامین

کمبود ویتامین ها موجب کاهش مقاومت طبیعی بدن می گردد و ممکن است میزان بعضی از ویتامین های سرم نظیر ویتامین A  کاهش یابد. دریافت مقدار کافی ویتامین A موجب تحریک مرکز فعالیت ایمنی بدن می شود.

کمبود ویتامین C نیز ازجمله مواردی است که باید در این بیماران مورد توجه قرارگیرد .زیرا کمبود ویتامین C موجب تضعیف توانایی بدن در تولید عوامل موثر برای عکس العمل های سیستم دفاعی بدن می گردد. نیاز به ویتامین B نیز افزایش می یابد، چرا که با افزایش انرژی میزان نیاز به ویتامین B1  ،  B2  و نیاسین بالا می رود. در ضمن آنتی بیوتیک و داروها نیز ممکن است از سنتز ویتامین های گروه B در روده جلوگیری به عمل آورند. لذا مصرف مکمل ها نیز توصیه می شود.

تشخیص بیماری

تشخیص بیماری تب مالت بر اساس علائم بالینی و آزمایشگاهی می باشد و بر اساس تصویب کمیته کشوری تشخیص تب مالت به صورت زیر تعریف شده است
 
تشخیص مشکوک
داشتن تب و لرز ، تعریق ، درد مفاصل و ضعف به همراه سابقه تماس با دام یا مصرف شیر یا فراورده های غیر پاستوریزه
 
تشخیص احتمالی
علائم بالینی همراه با تیتر رایت بالاتر 80/1
 
تشخیص قطعی
افزایش تیتر رایت به میزان چهار برابر پس از دوهفته و یا مثبت بودن تست 2ME (بیشتر از 20/1) و کومبس رایت (بیشتر از 40/1) یا جدا کردن عامل بیماری از کشت
 
خون ، مغز استخوان ، مایع مغز نخاعی و دیگر نمونه ها