تقویت سیستم ایمنی بدن ،سیستم ایمنی بدن ضعف سیستم ایمنی بدن
سیستم ایمنی بدن,تقویت سیستم ایمنی بدن با خوردن 10 ماده غذایی,ایدز (HIV )و تخریب سیستم ایمنی بدن,این خوراکی ها به مقدار قابل توجهی سیستم ایمنی بدن شما را بالا خ

آکاایران : بدن هر موجود زنده دارای یک سیستم ایمنی می باشد که وظیفه اصلی آن محافظت از بدن در برابر ویروس ها و به نوعی مولکول های ناشناخته است ، این سیستم را می توان یکی از پیچیده ترین سیستم های دفاعی نام برد به خصوص این سیستم در بدن انسان به صورت خیلی پیچیده عمل می کند ، اگر دوست دارید بیشتر با این سیستم ایمنی بدن آشنا شوید به شما پیشنهاد میکنم در این قسمت از سایت سلامت آکاایران همراه ما باشید .

سیستم ایمنی بدن ,ایمنی بدن ,مقاومت بدن

ضعف سیستم ایمنی بدن

دستگاه ایمنی بخشی از بدن است که وظیفهٔ شناسایی سلول ها و مولکول های خودی را از بیگانه و از بین بردن یا بی خطر کردن آن ها را برعهده دارد.

انسان در محیطی زندگی می کند که عوامل و میکروارگانیسمهای بیماری زای متعددی سلامتی وی را بطور دائم تهدید می کند. پوست و پرده های مخاطی به نوان یک سد حفاظتی از ورود این عوامل به بدن جلوگیری می نمایند. با وجود این ، عبور عوامل بیماری زا از نواحی آسیب دیده و ضعیف این سد حفاظتی امکان پذیر می باشد.

بدن برای مقابله با عوامل بیماری زا مجهز به سیستم دفاعی یا ایمنی است که از نظر عملکردی آنرا به دو نوع : سیستم ایمنی طبیعی و سیستم ایمنی اکتسابیمی توان تقسیم کرد. عوامل عملکردی سیستم ایمنی یا دفاعی بدن عبارتند از :فاگوسیتها ، لنفوسیتها و سلولهای عرضه کننده آنتی ژن. 

فاگوستها

به نقل از  آکاایران : فاگوسیت ها، یاذره خوارها سلول هایی هستند که بخشی از دستگاه ایمنی بدن را تشکیل می دهند. این سلول ها توانایی بیگانه خواریدارند؛ یعنی می توانند پاتوژن ها یا سایر سلول ها و مولکول های بیگانه، و نیز اجزای سلولی فرسوده را بلعیده و سپس هضمکرده و از بین ببرند. بیگانه خوارها در عفونت ها و پاسخ التهابی بدن نقش اساسی دارند.

بیگانه خوارها می توانند با تغییر شکل در غشاء سلولی خود پای کاذب ایجاد کنند، و به این ترتیب دور سلول های بیگانه را احاطه کرده و آن ها را در واکوئل سیتوپلاسم خود محبوس کنند. آنگاه، لیزوزوم های آن آنزیم های لازم برای هضم سلول بیگانه را ترشح کرده و آن را از بین می برند.

لنفوستها

لنفوسیتها نوعی از گلبول های سفید خون هستند که در سیستم ایمنی مهره داران نقش دارد. بر اساس ظاهر آن ها زیر میکروسکوپ آن ها را به دو دسته تقسیم می کنند: لنفوسیت های بزرگ و گرانولار و لنفوسیت های کوچک. اکثر لنفوسیت های بزرگ همان سلول های NK هستند. لنفوسیت های کوچک ازسلول های T و سلول های B تشکیل گردیده اند. بدن یک فرد طبیعی هزار میلیارد سلول لنفوییدی دارد، و بافت لنفوییدی تشکیل دهنده حدود ۲درصد از وزن بدن است.

آنتی ژن

آنتی ژن به ترکیباتی گفته می شود که پس از ورود به بدن موجب برانگیختن واکنشهای ایمنی می گردند که در جریان آن موادی به نام پادتن(آنتی بادی) تولید می شود.

نام انگلیسی این واژه برگرفته از ترکیب Antibody Generating می باشد که اشاره به نقش آن در تحریک تولید پادتن یا همان آنتی بادی دارد.

به لحاظ علمی به هر مولکولی که بتواند مورد شناسایی یک پادتن(آنتی بادی) قرار گیرد یا با گیرنده سلولهای T ترکیب شود پادگن(آنتی ژن) گفته می شود.

مکانیسم دفاعی

بدن با دو روش دفاع غیر اختصاصی و دفاع اختصاصی عوامل بیماری زا و بیگانه را از بین می برد و مانع بروز بیماری می شود.

دفاع غیر اختصاصی

دفاع غیر اختصاصی در برابر اغلب میکروب ها یکسان عمل میکند و نمیتواند میکروب های مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد.

دفاع غیراختصاصی شامل نخستین خط دفاع غیر اختصاصی و دومین خط دفاع غیر اختصاصی می باشد.

نقش ویتامین c در سیستم ایمنی بدن

ویتامین C میزان تولید گلبول های سفید خون و پادتن را افزایش می دهد، به ویژه اینترفرون را که پادتنی است که روی سلول ها را می پوشاند و از ورود ویروس به داخل آنها جلوگیری می کند. ویتامین C احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را کاهش می دهد و همچنین با مداخله در عملیاتی که از طریق آن چربی در شریان ها به پلاک تبدیل می شود، از بالا رفتن فشارخون جلوگیری می کند. افرادی که ویتامین C را جز یکی از اصلی ترین مواد در برنامه غذایی خود قرار می دهند، به میزان کمتری به بیماری های روده، پروستات و سرطان سینه مبتلا می شوند. ویتامین C در انواع میوه ها و سبزی ها وجود دارد.

غذا به جای دارو
برای سالم ماندن و تقویت سیستم دفاعی بدن، مصرف دارو و آنتی بیوتیک را کنار بگذارید. بدن شما طوری ساخته شده است که قادر به جذب مواد دارویی موجود در مواد غذایی می باشد. اگر میخواهید سیستم دفاعی بدنتان همیشه مثل ساعت کار کند، باید میزان زیادی از سبزیجات و میوه جات در روز مصرف کنید و از غذاهای حاضری و فست فود اجتناب کنید. برای از بین بردن سموم موجود در بدن نیز می توانید ورزش کنید. اینکار باعث می شود تا همه ی مواد مغذی مفید برای تقویت سیستم دفاعی بدن، به خوبی به کار افتند. داشتن یک برنامه ی غذایی سالم و مقوی بسیار به حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی شما کمک میکند. امید است این مقاله توانسته باشد تا حدی شما را با چند نوع از این مواد غذایی مفید آشنا کند و تقویت سیستم دفاعی بدن شما را بالا ببرد.

کارشناسان می گویند از آنجائیکه اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان گسترش بیماری های واگیر بیش از پیش مشخص می شود، مصرف برخی غذای سالم و غنی در تقویت سیستم ایمنی بدن ما بسیار مهم هستند.

سیستم ایمنی بدن ,ایمنی بدن ,مقاومت بدن

سیستم ایمنی بدن

کارشناسان توصیه می کنند که مغز بادام، سیب، کلم بروکلی، عدس قرمز، ماهی آزاد، اسفناج، سیب زمینی،عصاره سبزیجات،سیر ، دانه گندم و گیاه و میوه قره قاط به عنوان غذایی هایی که غنی از مواد غذایی و ضد بیماری هستند در وعده های غذایی ما قرار گیرند.

فهرست غذاهایی که بیشترین خاصیت را برای بدن دارند در پایگاه اینترنتی مایو کلینیکMayo Clinic منتشر شده است اما در میان آنها ده ماده غذایی وجود دارد که خاصیت آنها برای بدن معجزه آسا است. زیرا آنها غنی از ویتامین های آA و ییE ، فیبر، مواد معدنی ، مواد فیتوشیمی و آنتی اکسیدان ها هستند. مصرف این غذاها خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند و باعث چاقی نیز نمی شوند زیرا کالری کمی دارند.
 

گام اول: روز خود را با یک صبحانه ی سالم آغاز کنید.

با مصرف صبحانه می توان امیدوار بود که دریافت مواد مغذی مناسب برای بقیه روز با موفقیت انجام خواهد شد صبحانه ای متشکل از غلات کامل، شیر و آب پرتقال می تواند تامین کننده 100 درصدویتامین ث ، 33 درصد کلسیم و منبعی خوب از فولات و سایر مواد مغذی برای روز باشد.

گام دوم: غلات کامل را جانشین غلات تصفیه شده کنید.

استفاده از غلات کامل و فرآورده های آن، مانند نان های تهیه شده از غلات کامل، سبب افزایش دریافت فیبر و آنتی اکسیدان های محافظ است. همچنین استفاده از ذرت بو داده یا کراکرهای تهیه شده از گندم کامل، میان وعده های مناسبی برای همه هستند.

گام سوم: در استفاده از سبزی ها تنوع آفرینی کنید.

مجموعه ای متشکل از سبزی های رنگارنگ، ضمن زیبایی آفرینی برای سفره های غذایی، دریافت انواع آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و عناصر معدنی را با اطمینان همراه می کند.

آب

نوشیدن آب به اندازه کافی، به دور کردن بیماری ها و تقویت سیستم دفاعی بدن یاری می رساند، زیرا آب مواد سمی را از بدن دفع می کند، دستگاه تنفسی را مرطوب نگهمیدارد، و به بهبود عملکرد سلول ها کمک می کند.

سیستم ایمنی بدن ,ایمنی بدن ,مقاومت بدن

ضعف سیستم ایمنی بدن

ورزش

تمرین کافی، همه بدن را تقویت می کند و عملکرد دستگاه های تنفسی و گردش خون را بهبود می بخشد. ورزش همچنین به تصفیه خون یاری می رساند و استرس را، که یکی از عوامل تشدید بیماری است، کاهش می دهد.

خواب

میزان مناسب خواب شبانه برای حفظ سلامت و جلوگیری از بیماری حیاتی است. کسانی که کمتر از هفت ساعت در شب می خوابند، سه بار بیشتر از کسانی که هشت ساعت در شب می خوابند در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی و به دنبال آن ابتلا به ویروس سرماخوردگی هستند. کاهش بهره وری خواب (اختصاص کمتر از ۹۲ درصد از وقتی که در تختخواب هستیم به خواب واقعی) امکان ابتلا به بیماری را، در مقایسه با بهره وری بالای خواب (اختصاص بیش از ۹۸ درصد از وقتی که در تختخواب هستیم به خواب واقعی)، ۵/۵ بابر افزایش می دهد.

غذاهای دریایی

بدانید سلنیوم و اسیدهای چرب امگا3 که به وفور در ماهی و به طور کلی در غذاهای دریایی وجود دارند از مهم ترین ترکیب های مفید و موثر برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن محسوب می شوند. پس هفته ای سه مرتبه ماهی مصرف کنید.

آنتی اکسیدان

احتمالا می دانید که آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مقابله می کنند و با تقویت سیستم ایمنی بدن مانع از تخریب سلولی و کاهش احتمال ابتلا به انواع بیماری ها بویژه سرطان می شوند. به گفته دکتر رمضانی با مصرف خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان می توانیم سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم.

اختلال در دستگاه ایمنی

آلرژی یا حساسیت از اختلالات دستگاه ایمنی بدن است. در این حالت، بدن در برابر آنتی ژنی بیش از حد واکنش می دهد. به آنتی ژنی که موجب پاسخی به این شدت از طرف دستگاه ایمنی شود، آلرژن یا مادهٔ حساسیت زا گفته می شود. دانه های گردهٔ برخی گیاهان، گرد و خاک و برخی مواد شیمیایی می توانند آلرژن باشند.

هنگامی که فرد برای نخستین بار در معرض یک آلرژن قرار می گیرد، لنفوسیت های B او فعال شده و پادتنی را ترشح می کنند.این پادتن، پس از ترشح، بر سطح ماستوسیت ها قرار می گیرند. در صورتی که فرد بار دیگر در معرض همان آلرژن قرار گیرد، آنتی ژن های آن به پادتن های موجود بر سطح ماستوسیت ها می چسبند. این موجب می شود تا سلول ماستوسیت گرانولهای حاوی میانجی های التهابی به خصوص هیستامین را آزاد کند، آزاد شدن این میانجی ها علایم آلرژی را به دنبال دارد: تورم، خارش، آبریزش بینی و چشم، قرمزی، تنگی نفس، ...

سیستم ایمنی بدن ,ایمنی بدن ,مقاومت بدن

ضعف سیستم ایمنی بدن

تنش و استرس را کاهش دهید

البته استرس روشی است که بدن برای مقابله با یک موقعیت چالش برانگیز نیاز دارد. مانند زمانی که خود را برای یک سخنرانی آماده می کنید. ولی یک حالت ثابت و دائم استرسی، می تواند مضر باشد و سلامت فرد را به خطر بیندازد. تحقیقات نشان می دهد که حتی استرس بیش از حد، می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند. سیستم ایمنی که بدن برای مقابله با بیماری ها و امراض نیاز دارد. استرس خود را با دوری از عوامل استرس زا کاهش دهید. زمانی را به استراحت و لذت بردن از مسائل خوشایند اختصاص دهید.

 تقویت سیستم ایمنی سالمندان با کشف یک ویروس

تقویت سیستم ایمنی سالمندان با کشف یک ویروس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی
تقویت سیستم ایمنی بدن نوزادان

تقویت سیستم ایمنی بدن نوزادان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان,تقویت سیستم دفاعی بدن کودکان,تقویت سیستم ایمنی بدن در کودکان,راههای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان,تقویت سیستم ایمنی بدن کودک,افزایش سیستم ایمنی بدن کودکان,مقالات پزشکی و به
مراقب سیستم ایمنی بدنتان هستید؟

مراقب سیستم ایمنی بدنتان هستید؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مراقب سیستم ایمنی بدنتان هستید؟,سیستم دفاعی بدن انسان,سیستم دفاعی بدن چیست,سیستم ایمنی بدن انسان,سیستم دفاعی بدن کودکان,سیستم دفاعی بدن,سیستم ایمنی بدن چیست؟,سیستم دفاعی بدن انسان,سیستم ایمنی بدن تقوی
دشمنان سیستم ایمنی بدن

دشمنان سیستم ایمنی بدن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تقویت سیستم ایمنی بدن حشره کش های شیمیایی دفع سموم بدن , غذاهای کنسروی , سینوزیت , سیستم ایمنی بدن , کمبود خواب , عفونت های گوش میانی , درمان بیماری , آلودگی هوا,,مقالات پزشکی و بهداشتی
علل افت سیستم ایمنی بدن

علل افت سیستم ایمنی بدن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
وقتی که سیستم ایمنی بدن ضعیف و ناکارآمد است, عفونت ها به راحتی وارد بدن می شوند و به سختی از بین می روند...
چرا تقویت سیستم ایمنی کودکان مهم است؟

چرا تقویت سیستم ایمنی کودکان مهم است؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اهمیت تقویت سیستم ایمنی کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر است, چرا که نقص ایمنی در کودکان که می‌تواند تحت تاثیر سابقه خانوادگی نیز ایجاد شود...
ایدز سیستم ایمنی بدن را تخریب می‌کند

ایدز سیستم ایمنی بدن را تخریب می‌کند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سندرم نقص ایمنی اکتسابی (acquired immune deficiency syndrome) یا همان بیماری ایدز (AIDS) باعث آسیب شدید سیستم ایمنی بدن می شود...
آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند

آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آلودگی هوا شامل تغییر در ویژگی های طبیعی جو بر اثر مواد شیمیایی ,‌غباری یا عامل های زیست شناختی...
چطور سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید

چطور سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ویتامین A درمان سل دستگاه گوارش سرما‌خوردگی , افزایش گلوبول‌های سفید خون , سیستم ایمنی بدن , رژیم‌غذایی‌ , تقویت سیستم ایمنی بدن , فشارخون , مکمل‌های غذایی , مولتی‌ویتامین روزانه ,
5 نشانه ی ضعف سیستم ایمنی و راههای تقویت آن

5 نشانه ی ضعف سیستم ایمنی و راههای تقویت آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ضعف سیستم ایمنی نشانه های ضعف سیستم ایمنی بدن سیستم ایمنی راههای تقویت سیستم ایمنی بدن,غذاهای مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن,پیشگیری از بیماریها,توصیه های بهداشتی,نکات بهداشتی
5 علامت ضعف سیستم ایمنی و 4 راه تقویت آن

5 علامت ضعف سیستم ایمنی و 4 راه تقویت آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سیستم ایمنی بدن مکانیسمی است که از بدن در برابر ویروس ها, باکتری ها و هر نوع عامل بیماری زای دیگری محافظت می کند...
ارتقا سیستم ایمنی با تغذیه

ارتقا سیستم ایمنی با تغذیه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سیستم ایمنی,یک سیستم دفاعی علیه انواع ویروس ها,باکتری ها,سم ها و دیگر عوامل بیماری زاست,این سیستم,بسیار پیچیده و شامل سیستم لنفاوی,گلبول های سفید,به
یافت  راه  تنظیم  سیستم ایمنی کمکی برای معالجه بیماریهای مزمن

یافت راه تنظیم سیستم ایمنی کمکی برای معالجه بیماریهای مزمن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
یافت راه تنظیم سیستم ایمنی کمکی برای معالجه بیماریهای مزمن
شناسایی مکانیسم سیستم ایمنی راهی برای پیشگیری و درمان آلرژی

شناسایی مکانیسم سیستم ایمنی راهی برای پیشگیری و درمان آلرژی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی
عادات آسیب رسان به سیستم ایمنی بدن

عادات آسیب رسان به سیستم ایمنی بدن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اگر می خواهید به سیستم ایمنی بدنتان در برابر سرماخوردگی آسیبی نرسانید بهتر است از یک سری روش های موثر در جهت تقویت آن استفاده کنیید توصیه می کنیم از برخی ع
صفحه 1 از 5
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :