سردرد
سردرد,غذاهای مفید برای تسکین سردرد,روشهای پیشگیری ودرمان میگرن و سردرد,روش های طبیعی موثر برای تسکین سردرد,8 سردرد خطرناک,درمان طبیعی سردردهای عصبی,سردردهای سین

آکاایران : یکی از شایع ترین عارضه هایی که هر آدمی با آن دست و پنجه نرم کرده است عارضه سردرد است . این درد که شاید سالی چند بار به سراغ هر شخصی بیاید چند حالت مختلف دارد که شناخت آن در درمانش کمک شایانی به فرد می کند . این عارضه بیشتر به دلیل کمبود آب بدن و خستگی بیش از حد به سراغمان می آید . به همین دلیل این مقاله از بخش سلامت آکاایران را به موضوع سردرد اختصاص داده ایم و میخواهیم از جوانب مختلف این عارضه را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

درمان سردرد

سردرد یکی از معظلات بشر است، هرچند بسیاری از مبتلایان به سردرد هیچگاه به دنبال درمان نمیروند اما نیمی از مبتلایان به سردرد بروز اختلال در کارکرد روزانه را گزارش می نمایند، میزان نا توانی که سردرد در طی سال ایجاد مینماید معادل و یا حتی بیش از بیماری های عمده بشر مانند فشار خون، آرتریت روماتید، سرطان پستان است. بیش از یک میلیون بیمار سرپایی که در سال 2007 در آمریکا مشاوره دریافت کرده اند گرفتار اختلالات سردرد بودند، این اختلال (سردرد) در میزان افزایش غیبت از کار، بازدهی در کار، افزایش پریشانی های روانشناختی و همچنین در پایین آمدن کیفیت زندگی سهیم است.

معاینه سردرد

در برخورد با بیمار سردرد به این نکات توجه شود: 
 

 • سن بیمار: اوج پیدایش نشانه های میگرن در ۲۰ تا ۳۵ سالگی است. آرتریت تمپورال تقریبا همیشه پس از ۴۵ سالگی بروز می کند. سردردهای ناشی از تومورهای مغزی در میانسالی و بیشتر سردردهای مزمن روزانه در سنین جوانی روی می دهد.
 • جنس بیمار: شیوع میگرن در زنان چند برابر مردان است و بر عکس سردردهای کلاستر در مردان بیشتر دیده می شود.
 • محل درد و چگونگی آغاز سردرد
 • کیفیت درد و طول مدت درد
 • عوامل تشدید کننده به وجود آورنده سردرد و عوامل تسکین دهنده
 • نشانه های همراه
 • سابقه خانوادگی و مصرف دارو

انواع سردرد

سردرد به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود. سردردهای اولیه عبارتند از: میگرن - سردرد خوشه ای Cluster headache و سردرد مزمن روزانه headache Tension . سردردهای ثانویه علل و پاتولوژیهای متعددی دارند.

میگرن شکمی (abdominal migraine)

میگرن شکمی به درد شدید شکمی، حالت تهوع و استفراغ اطلاق می شود که ممکن است تا 72 ساعت ادامه داشته باشد. این نوع میگرن معمولاً در کودکان دیده می شود، به خصوص در کودکانی که سابقه خانوادگی ابتلا به میگرن دارند. کودکانی که به میگرن شکمی مبتلا هستند معمولاً در بزرگسالی بهسردردهای میگرنی کلاسیک مبتلا می شوند.

میگرن شبکیه ای (retinal migraine)

که میگرن چشمی هم نامیده می شود، با از دست دادن نسبی یا کلی دید یکی از چشم ها همراه است که ممکن است یک ساعت یا کمتر به طول بینجامد. این نوع میگرن همیشه با سردرد همراه نیست.

میگرن خانوادگی همی پلژی(familial hemiplegic migraine)

این نوع میگرن، یک بیماری بسیار نادر وراثتی است که می تواند در اثر نقش یک یا چند کروموزوم ایجاد شود. در میگرن همی پلژی یکی از طرفین بدن در حین حمله های میگرنی فلج حرکتی موقتی و یا کرختی پیدا می کند.

سردرد,غذاهای مفید برای تسکین سردرد,روشهای پیشگیری ودرمان میگرن و سردرد!!

راهکاری برای درمان سردرد

غذاهایی که سردرد می آورند!

میگرن درمان قطعی دارد. در واقع درمان آن بر سه اصل استوار است. یکی از مسائل مهم در این زمینه اجتناب از خوردن خوراکی هایی است که سردرد میگرنی را تشدید می کنند؛ از جمله مواد غذایی حاوی نیترات، سوسیس، کالباس، گوشت های دودی و نمک سود شده، کافئین، قهوه، نسکافه، شکلات تیره، نوشابه کوکا، غذاهای کنسروی حاوی مواد نگهدارنده و گاهی هم مرکبات، دوغ و مواد تخمیری مثل پنیرهایی که ماه ها در شرایط تخمیری به دست می آیند. البته بعضی بیماران با مصرف یک فنجان قهوه احساس می کنند سردردشان در لحظه کم می شود اما به هر حال مصرف آن توصیه نمی شود.

خوش خیم اما آزاردهنده!

سردردهای خوش خیم و آزار دهنده ممکن است برای سال ها آسایش بیمار را تهدید کنند اما خطرناک نیستند؛ از جمله میگرن که شایع ترین نوع سردرد است و درصد بالایی از خانم ها در سن باروری آن را تجربه می کنند. از دیگر سردردهای غیر خطرناک می توان به سردرد تنشی، خوشه ای، نورالژی و جرقه زننده، سردردهای مزمن روزانه، سردرد پیوسته در نیمه سر و. . . اشاره کرد که همگی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شوند.

1-درد در دو طرف سر :

* علایم: درد روزانه در دو طرف سر به طوری که فشار شدیدی به سر وارد می شود.

* علت احتمالی: با کنار گذاشتن مصرف مسکن، سردرد برمی گردد و علایم ناشی از ترک دارو به وجود می آید. مصرف «پاراسیتامول» و «آسپرین» بیش از ۲ بار در هفته یا داروی مخصوص میگرن به نام «تریپ تن» برای بیش از ۱۰ روز در ماه، خطر بروز سردردهای شدید را در فرد افزایش می دهد.

2 - سردرد انفجاری:

علایم: احساس زُق زُق کردن و گنگی در قسمت جلوی سر، احساس فشار روی سر، آبریزش و قرمز شدن چشم ها و تب.

علت احتمالی: سینوزیت مسدود یا ملتهب شده پشت چشم، بینی و گونه ها.

سینوس ها بر اثر عفونت باکتری یا ویروسی اغلب در فصل سرما ممکن است متورم شود. مجرای متورم مانع از تخلیه خلط می شود و در صورت عفونی شدن سینوس ها فرد در ناحیه سر و دندان های بالا احساس درد می کند.
سردرد,غذاهای مفید برای تسکین سردرد,روشهای پیشگیری ودرمان میگرن و سردرد!!

علل اصلی سردرد

3-سردرد به علت مننژیت (عفونت پرده مغزی)

به نقل از آکاایران : درد در این بیماران به صورت فشرده است و تمام سر را فرا می گیرد، با استراحت کاهش می یابد و با حرکت بدنی تشدید می شود. وجود علایمی چونتب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کند.

4- سردرد به علت تومور مغزی

این نوع سردرد معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشدید می شود. معمولا سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیــــــدار می شود.

5- سردرد به علت فشار خون بالا

سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی ظاهر می شود که فشار خون ماکزیمم به حدود 20 و فشار خون مینیمم به حدود 12 رسیده باشد. این نوع سردرد غالبا در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می رود.

6- سردرد ناشی از بیماری های چشم

عیوب انکساری چشم، سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شود. سردرد ناشی از آب سیاه چشم نیز معمولا در ناحیــه پیشانی متمرکز می شود ، اما با درد شدید و تهوع همراه است.

7-سردرد ناشی از عفونت دندان

سردرد ناشی از عفونت دندان نیز از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می شود و با درمان عفونت دندانی، درد از بین می رود.

8-سردرد آلرژیک

سردرد آلرژیک نیز نوع دیگر سردرد است که بر اثر تماس فرد با ماده حساسیت زا ایجاد می شود. معمولاً همراه با این نوع سردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی، آبریزش بینی، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می شود و کنترل حساسیت معمولاً به کنترل سردرد منجر می شود.

9-سردرد رعدآسا

بعضی از سردردها به طور ناگهانی پدید می آیند که به آن سردردهای رعدآسا گفته می شود و ممکن است عوامل خطرناکی مانند خونریزی مغزی، ترومیوز سینوس وریدی یا انسداد سینوس های وریدی به وسیله لخته خون موجب بروز این نوع از سردرد شود. این نوع سردردها شدید است و ممکن است بیمار دچار ضعف شدید، فلج، کاهش سطح هوشیاری حتی کما و گاهی موجب مرگ بیمار نیز شود.

سردرد,غذاهای مفید برای تسکین سردرد,روشهای پیشگیری ودرمان میگرن و سردرد!!

سردرد

سردرد التهابی

سردرد التهابی (Inflammatory headaches) – این نوع سردردها نشانه سایر اختلالات بوده همچون عفونت سینوسی، مننژیت و یا سکته مغزی رخ می دهد.

درمان سردرد

راههایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید به بهبود سردرد خود کمک نمایید. برای درمان خانگی و طبیعی سردرد میگرنی می توانید با:

 • نوشیدن آب برای جلوگیری از خشک شدن بدن
 • استراحت در اتاقی آرام و تاریک
 • گذاشتن پارچه ای خنک برروی سر
 • استفاده از روش های آرام بخشی که بلدید

به بهبود سردرد میگرنی خود کمک نمایید. همچنین برای درمان سردرد تنشی که شایع ترین علات سردرد هاست، می توانید:

 • می توانید از داروهای مسکن مانند آسپرین، بروفن و یا استامینوفن و یا از داروهای ترکیبی همچون استامینوفن کدئین با مشورت پزشک استفاده نمایید.
 • طب سوزنی نیز یکی دیگر از درمان هایی بوده که برای سردرد تنشی موثر می باشد.
 • دوش آب گرم یا سرد نیز به افراد در کاهش این نوع سردرد و بهبود آن کمک می کند. انتخاب استفاده از آب سرد یا گرم بسته به بدن شما متفاوت است.
 • تغییرات ساده در سبک زندگی می تواند به بهبود این نوع سردرد کمک نماید. خواب کافی، ورزش و کشیدن و تمرین دادن عضلات گردن و پشت در این نوع سردرد موثر می باشد.

درمان های غذایی سردرد

با مصرف میزان کافی آب، اغلب سموم بدن از طریق ادرار ، مدفوع و عرق دفع می شود.آب به حفظ دمای بدن نیز کمک می کند. میزان آب مورد نیاز بدن به آب و هوا، وزن و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.

افرادی که به طور منظم دچار سردرد می شوند، باید روزی یک عدد موز برای صبحانه مصرف کنند. منیزیم موجود در آن به طور موثر سردرد را درمان می کند.

لیموناد تازه با مقدار زیاد نمک سردرد را درمان می کند.

مصرف یک عدد سیب به صورت ناشتا سردرد را از بین می برد.

گردآوری بخش سلامت آکاایران

غبار روی صفحه نمایشگر رایانه عامل سردرد آکا

غبار روی صفحه نمایشگر رایانه عامل سردرد آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مقالات پزشکی و بهداشتی,غبار روی صفحه نمایشگر رایانه عامل سردرد آکاایران,صفحه نمایشگر بهتر,بخش با بیان اینکه نمایشگرهایی که بطور,اشاره به اینکه عواملی که کیفیت تصویر را کاهش,بازتاب نوری مدام حالت های
چگونه از سردرد پیشگیری کنیم ؟

چگونه از سردرد پیشگیری کنیم ؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
جلوگیری از سردرد,راههای جلوگیری از سردرد,پیشگیری از سردرد,راههای پیشگیری از سردرد,پیشگیری سر درد,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
علتهای سر درد و راهکارهای بهبود آن - همه چیز در باره میگرن و سردرد

علتهای سر درد و راهکارهای بهبود آن - همه چیز در باره میگرن و سردرد

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد صبحگاهی,سردرد شدید,سردرد تنشی,سردرد در بارداری,سردرد,سردرد یک طرفه,سردرد خوشه ای,سردرد پشت سر,سردرد میگرنی,میگرن چشمی,میگرن عصبی,میگرن کلاسیک,میگرن در بارداری,میگرن و تغذیه,میگرن,میگرن چیست,علته
کفش‌های پاشنه بلند باعث سردرد می شوند

کفش‌های پاشنه بلند باعث سردرد می شوند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کفشهای پاشنه بلند زنانه,کفش پاشنه بلند,کفشهای پاشنه بلند دخترانه,کفشهای پاشنه بلند جدید,کفش پاشنه بلند,کفش پاشنه بلند دخترانه,کفش پاشنه بلند زنانه,کفشهای پاشنه بلند مردانه,کفشهای پاشنه بلند مجلسی,کفش
سردرد میگرنی چگونه است؟

سردرد میگرنی چگونه است؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد میگرنی,سردرد میگرنی درمان,سردرد میگرنی در بارداری,سردرد میگرنی در کودکان,سردرد میگرنی و درمان,سردرد های میگرنی,علائم سردرد میگرنی,سردردهای میگرنی در بارداری,سردرد میگرنی چیست,سردرد میگرنی,مقالات
درمان سردرد بدون دارو

درمان سردرد بدون دارو

زمان مطالعه : 1 دقیقه
درمان سردرد بدون دارو,درمان سردرد بدون مصرف دارو,درمان سردرد بدون استفاده از دارو,راه های درمان سردرد بدون دارو,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
8 سردرد خطرناک -

8 سردرد خطرناک -

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردردهای خطرناک,سردرد خطرناک,سردرد خطرناک,سردردهای خطرناک کودکان,سردرد خطرناک در کودکان,سردردهای خطرناک در کودکان,سردردهای خطرناک کدامند,8 سردرد خطرناک,هشت سردرد خطرناک,خطرناکترین سردرد,مقالات پزشکی و
5 دلیل عجیب سردرد -

5 دلیل عجیب سردرد -

زمان مطالعه : 1 دقیقه
5 دلیل عجیب سردرد,دلایل عجیب سردرد,سردرد,سردرد سینوسی,سردرد پشت سر,سردرد در بارداری,سردرد خوشه ای,سردرد میگرنی,سردرد عصبی,سردرد شدید,سردرد بعد از خواب,سردرد صبحگاهی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پز
سردرد را طبیعی تسکین دهید

سردرد را طبیعی تسکین دهید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد,سردرد شدید,سردرد صبحگاهی,سردرد سینوسی,سردرد عصبی,سردرد خوشه ای,سردرد در بارداری,سردرد بعد از خواب,سردرد پشت سر,سردرد میگرنی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
این افراد بیشتر دچار سردرد می شوند

این افراد بیشتر دچار سردرد می شوند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد در بارداری,سردرد پشت سر,سردرد شدید,سردرد,سردرد سینوسی,سردرد عصبی,سردرد صبحگاهی,سردرد تنشی,سردرد میگرنی,سردرد خوشه ای,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه
سردرد ( میگرنی چشمی عصبی )

سردرد ( میگرنی چشمی عصبی )

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد خوشه ای,سردرد میگرنی,سردرد در بارداری,سردرد پشت سر,سردرد سینوسی,سردرد شدید,سردرد,سردرد صبحگاهی,سردرد تنشی,سردرد عصبی,میگرن شکمی,میگرن فیلم,میگرن کلاسیک,میگرن چیست,میگرن و درمان آن,مایگرنت هلپ,می
شکلات و قهوه در بروز سردرد موثر است

شکلات و قهوه در بروز سردرد موثر است

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نمایشگاه شکلات و قهوه در تهران,کیک شکلات و قهوه,نمایشگاه شکلات و قهوه برج میلاد,جشنواره شکلات و قهوه,شیرینی شکلات و قهوه,نمایشگاه شکلات و قهوه,موس شکلات و قهوه,نمایشگاه شکلات و قهوه,شکلات و قهوه,دسر ش
سردرد نشانه چیست؟

سردرد نشانه چیست؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد شدید نشانه چیست؟,سردرد در خواب نشانه چیست,سردرد نشانه چیست,سردرد مداوم نشانه چیست,سردرد در بارداری نشانه چیست,سردرد نشانه چیست,سردرد نشانه ی چیست,سردرد صبحگاهی نشانه چیست,سردرد و حالت تهوع نشانه
سردرد، مشکل همیشگی کارمندان

سردرد، مشکل همیشگی کارمندان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سردرد شدید,سردرد پشت سر,سردرد میگرنی,سردرد,سردرد سینوسی,سردرد خوشه ای,سردرد در بارداری,سردرد تنشی,سردرد صبحگاهی,سردرد عصبی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
چرا سردرد می گیریم؟

چرا سردرد می گیریم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
چرا سردرد می گیریم؟,,علت سردرد شدید,علت سردرد,علت سردرد چیست,علت سردرد بعد از مشروب,علت سردرد مداوم,علت سردرد صبحگاهی چیست؟,علت سردرد در خواب,علت سردرد پشت سر,علت سردردهای صبحگاهی,علت سردرد و سرگیجه,م
صفحه 1 از 18
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :