پروستات چیست، درمان پروستات،همه چیز درباره پروستات
درمان پروستات با حنا,درمان پروستاتیت,درمان پروستات دکتر خیراندیش,درمان پروستات,درمان پروستات با طب سنتی,درمان پروستات بزرگ,درمان پروستات دکتر خدادادی,درمان پروس

بیماری های پروستات جزو بیماری های شایع در بین آقایان است، برای همین قصد داریم در ان بخش از سایت آکاایران شما را با بیماری های پروستات و درمان آنها آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

پروستات چیست

پروستات یا پروفسرته (به انگلیسی: Prostate) عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است[۱] و به اندازه و شکل یک گردوی کوچک، در ابتدا مجرای ادراری در لگن خاصره قرار دارد. پروستات غده‌ای است سفت به شکل یک هرم وارونه که قسمتی از آن بافت غددی و قسمتی بافت عضلانی – همبندی دارد و مجرای ادرار پروستاتی را احاطه می‌نماید. غده پروستات در موقع انزال منقبض می‌شود و ماده شیری رنگ قلیایی به منی اضافه می‌کند. حالت ژلاتینی منی به‌دلیل همین اتفاق است. ترشحات پروستات حدود ۲۰ درصد از حجم منی را تشکیل می‌دهد.

غدهٔ پروستات در سراسر دوران کودکی نسبتاً کوچک باقی می‌ماند و در سن بلوغ تحت تأثیر تستوسترون شروع به رشد می‌کنند. این غده در حدود سن ۲۰ سالگی به یک اندازهٔ تقریباً ثابت می‌رسد و تا سن حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی به همین اندازه (حدود ۳۰ سی سی) باقی می‌ماند. وزن پروستات در فرد بالغ سالم حدود ۲۰–۲۵ گرم و اندازه آن ۴×۲×۳ سانتی‌متر است.

مترشحات پروستات

پروستات در تقسیم‌بندی غدد بدن به درون‌ریز و برون‌ریز، به دلیل اینکه مواد ترشحی آن از راه مجاری به بیرون از بدن می‌ریزد، جز غدد برون‌ریز محسوب می‌شود.
مایع تولید شده بوسیله پروستات به همراه اسپرم در کیسه‌های منی ذخیره می‌شود. مایع ترشح شده بوسیله پروستات یک سوم مایع منی را تشکیل می‌دهد. این مایع درآمیزش کار حمل و تغذیه اسپرم را بعهده دارد. حالت قلیایی این مایع، اسپرم را در محیط اسیدی واژن حفاظت می‌کند.
از مواد تشکیل دهنده ترشحات پروستات می‌توان به کلسیم، روی، ویتامین ث (اسید آسکوربیک)، اسید فسفاتاز، آلبومین و آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) اشاره کرد.

وظیفهٔ غدهٔ پروستات

غدهٔ پروستات یک مایع شیری رقیق ترشح می‌کند که محتوی کلسیم، یون سیترات، یون فسفات، نوعی آنزیم لخته کننده و یک پروفیبرینولیزین است. کپسول غدهٔ پروستات در جریان تخلیهٔ منی همزمان با انقباضات مجرای دفران منقبض می‌شود به طوری که مایع شیری و رقیق غدهٔ پروستات حجم منی را زیادتر می‌کند. ماهیت مختصر قلیایی مایع پروستاتی ممکن است برای بارورسازی موفق تخمک کاملاً مهم باشد، زیرا مایع مجرای دفران به علت وجود اسید سیتریک و محصولات نهایی متابولیسم اسپرم نسبتاً اسیدی است و در نتیجه به مهار باروری اسپرم کمک می‌کند. ترشحات واژن زن هم اسیدی هستند (با PH معادل ۳٫۵ تا ۴٫۰). تا زمانی که PH مایعات اطراف تا حدود ۶ الی ۶٫۵ بالا نرود، اسپرم به اندازهٔ مطلوب تحرک نمی‌یابد. در نتیجه احتمال آن است که مایع مختصر قلیایی پروستاتی طی انزال به خنثی سازی اسیدیتهٔ این مایعات دیگر کمک کند و بدین ترتیب تحرک و باروری اسپرم را افزایش دهد

 

پروستات چیست، درمان پروستات،همه چیز درباره پروستات

 

شکل پروستات

پروستات غده ای است حدودا به اندازه یک گردو که درست زیر مثانه در مردان قرار دارد و بخشی از سیستم تناسلی مردان را تشکیل می دهد. پروستات در دو مقطع زمانی بزرگ می شود، اولین مقطع اوایل دوران بلوغ و مرحله دوم حدودا از سن ۲۵ سالگی است. این بزرگ شدن پروستات کاملا بی ضرر است اما اغلب سبب مشکلات ادراری در سنین بالاتر می شود. تا سن ۶۰ سالگی ۸۰ درصد مردان، مشکلات ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات را تجربه می کنند.

چه عاملی سبب بزرگی پروستات می شود؟

پروستات از یک قسمت محیطی یا عضلانی و یک بافت مرکزی که بافت غددی است تشکیل شده است. پس از 40 سالگی باز به دلیل تغییراتی که در هورمون های بدن آقایان انجام می شود، نسبت دی هیدروتستسترون به استروژن تغییر می کند و میزان استروژن بالاتر می رود یا دی هیدروتستوسترون پایین می آید. این استروژن سبب حساس شدن بافت غددی پروستات شده و گیرنده های آن را بیشتر می کند. در نتیجه پروستات دوباره شروع به رشد اضافه می کند و بحث بزرگی پروستات پیش می آید که حدود 40 سالگی است منتها این رشد به صورت آرام است تا حدود سن 55 سالگی که علایم خود را نشان می دهد.

علایم بزرگی پروستات چیست؟

علایم بزرگی پروستات شامل تکرر ادرار شبانه، تکرر ادرار روزانه، تخلیه نشدن ادرار به خوبی، کاهش قطر ادرار، کاهش پرش ادرار و این که آخرهای ادرار به صورت قطره قطره می آید و فرد احساس می کند که باید دوباره به توالت مراجعه کند و به تدریج میزان ادرار باقی مانده در مثانه زیاد می شود. چون پروستات بزرگ شده گردن مثانه را بالا می زند و ادرار تخلیه کامل نمی شود.

 مهمترین اختلالاتی که ممکن است در پروستات به وجود آید عبارتند از:

 1 سرطان پروستات(به عنوان دومین سرطان کشنده بعد از سرطان ریه در آقایان)

 2ـ بزرگ شدن(تورم و یا تومورغیرسرطانی) پروستات معروف به هیپرپلازیایاهیپرتروفی پروستات
 3ـ التهاب پروستات (Prostatitis)

درمان پروستات,درمان پروستاتیت,درمان پروستات با داروی گیاهی

بیماری پروستات

آیا راهی برای جلوگیری از بزرگی پروستات وجود دارد؟

جواب منفی است. همچنان که گفته شد بزرگی پروستات بیماری سن مردان است، ۳۰% مردان بین ۴۰-۵۰ سال و ۵۰ درصد مردان بین ۵۰-۶۰ سال و ۷۰درصد مردان بین ۶۰-۷۰ سال مبتلا به بزرگی پروستات می شوند.

آیا ارتباطی بین بزرگی پروستات و فعالیت جنسی مرد وجود دارد؟

برخلاف تصور عمومی که فکر می کنند انجام فعالیت های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری آن می شود، این تفکر کاملاً غلط است و بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می شود و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث تورم پروستات می گردد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدیم باید چه کار کنیم؟

در صورت مشاهده اختلال در تخلیه ادرار باید به پزشک ارولوژی مراجعه و بررسی شوید. این بررسی ها عبارتند از:

  1. انجام آزمایش PSA و آزمایش ادرار و عملکرد کلیه ها
  2. سونوگرافی از کلیه ها، مثانه و پروستات و ادرار باقیمانده
  3. معاینه انگشتی در صورت تشخیص پزشک

علائم و نشانه های بزرگی پروستات بر اساس شدت انسداد به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقیسم می شوند.

در نوع خفیف: سوزش مختصر ادراری، کاهش مختصر فشار و سرعت ادراری دیده می شود ولی تخلیه مثانه خوب انجام می شود و فرد علیرغم علائم از تخلیه ادراری شکایت ندارد.
نوع متوسط: دوشاخه شدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، شب بیدار شدن های مکرر ادراری و زور زدن هنگام تخلیه ادرار و باقیمانده زیاد ادرار در مثانه می باشد.
نوع شدید: ادرار بسیار باریک و تخلیه ادراری کاملاً مشکل و اذیت کننده شده و فرد چه بسا دچار احتباس ادراری می شود که مجبور می شویم برای بیمار سوند فولی گذاشته شود.

آخرین روش های درمان پروستات کدامند؟

درمان بزرگی پروستات بسته به شدت علائم است. نوع خفیف و متوسط اغلب درمان دارویی و در نوع شدید درمان جراحی به عنوان خط اول درمانی پیشنهاد می شود.

آیا برای بزرگی پروستات درمان قطعی دارویی وجود دارد؟

هنوز دارویی در دنیا که پروستات را کوچک نماید کشف نشده است و لذا نقش داروها به صورت تسکینی می باشد.

مکانیسم اثر داروها در درمان پروستات چگونه است؟

داروهایی که امروزه برای درمان بزرگی پروستات استفاده می شوند عبارتند از: شل کننده های عضلات صاف (مثل امنیک ، تامسولوسین، پرازوسین، ترازوسین) این داروها باعث مهار کردن گیرنده های آلفا که در پروستات و کپسول آن قرار دارد باعث شل شدن گردن مثانه و لذا باز شدن خروجی مثانه و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می شوند. این داروها را با عنوان خط اول درمانی برای پروستات های بزرگ شده با علائم خفیف تا متوسط پیشنهاد می کنیم و به بیمار توصیه می کنیم. با محدودیت مصرف مایعات شبانه قبل از خواب یکی از این کپسول ها را استفاده نمایند که باعث روان شدن جریان ادرار صبحگاهی می شود.

مدت زمان استفاده از این داروها چقدر است؟

اگر فرد ی مبتلا به علائم بزرگی پروستات شود باید تا آخر عمر از این داروها استفاده نماید چون اثر این داروها موقتی است و در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات خود را نشان می دهند.

آیا داروهای شل کننده عضلات پروستات مثل تامسولوسین، امنیک، پرازوسین و ترازوسین عارضه خاصی دارند؟

با توجه به مصرف دراز مدت این داروها لازم است با عوارض آن آشنا شوید:
۱- قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی : این داروها باعث شل شدن و بازماندن گردن مثانه هنگام انزال شده و باعث می شوندکه مایع منی عوض خروج از مجرا به داخل مثانه ریخته شود و با ادرار دفع گردد.
۲- کاهش شدت نعوظ: به علت اثر شل کنندگی این قرص ها در پروستات باعث شل شدن عضلات صاف آلت تناسلی مرد نیز می شود و لذا نعوظ سفت ممکن است ایجاد نشود.
۳- افت فشار خون: مصرف همزمان این داروها با داروهای پایین آورنده فشارخون ممکن است باعث تشدید افت فشار خون شده و باعث ضعف سرگیجه، سردی در اندام تحتانی و یا افتادن ناگهانی فرد به زمین شود و به همین خاطر توصیه می شود که این داروها شب ها قبل از خواب مصرف شوند.
داروهای دیگر درمان بزرگی پروستات: داروهایی هستند که باعث بلوکه شدن تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون در خون می شود. بزرگترین محرک بزرگ شدن غده پروستات هورمون دهیدروتستوسترون است. این داروها از قبیل فیناستراید، دوتاستراید باعث مهار در تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون شود. شش ماه بعد از مصرف این دارو حجم غده پروستات ۳۰ درصد کم می شود ولی در صورت قطع دارو دوباره به حالت اولیه پروستات بر می گردد.

از مهمترین عارضه این دارو: کاهش شدید میل جنسی در مرد می باشد که به علت اثرات هورمون دارویی می باشد.

منبع : ویکی پدیا - پزشکان بدون مرز


	رابطه قد آقایان با ابتلا به پروستات

رابطه قد آقایان با ابتلا به پروستات

زمان مطالعه : 1 دقیقه
علایم پروستات,درمان پروستات,علایم اولیه پروستات,علت ابتلا به پروستات,
سرطان پروستات در کمین چه کسانی است

سرطان پروستات در کمین چه کسانی است

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرطان پروستات بدخیم,سرطان پروستات پیشرفته,سرطان پروستات خوش خیم,سرطان پروستات,سرطان پروستات چیست,سرطان پروستات در جوانان,سرطان پروستات در زنان,سرطان پروستات در مردان,سرطان پروستات علائم,سرطان پروستات
علائم و نشانه های سرطان پروستات

علائم و نشانه های سرطان پروستات

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرطان پروستات بدخیم,سرطان پروستات در زنان,سرطان پروستات خوش خیم,سرطان پروستات,سرطان پروستات در مردان,سرطان پروستات پیشرفته,سرطان پروستات چیست,سرطان پروستات علائم,سرطان پروستات خامنه ای,سرطان پروستات د
آقایان بخوانند:شرح وظایف پروستات

آقایان بخوانند:شرح وظایف پروستات

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پروستات ماساژ,پروستات چیست,پروستاتیت چیست,پروستاتیت مزمن,پروستات در خانمها,پروستات در زنان,پروستاتیت,پروستات و درمان آن,پروستات,پروستاتان,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
پروستات و بیماری های شایع آن

پروستات و بیماری های شایع آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پروستاتان,پروستات هلث,پروستات کجاست,پروستاتیت چیست,پروستاتیت مزمن,پروستات ماساژ,پروستات در زنان,پروستاتیت,پروستات در مردان,پروستات,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
سرطان پروستات چقدر خطرناک است؟

سرطان پروستات چقدر خطرناک است؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرطان پروستات در زنان,سرطان پروستات در مردان,سرطان پروستات علائم,سرطان پروستات,سرطان پروستات بدخیم,سرطان پروستات پیشرفته,سرطان پروستات در جوانان,سرطان پروستات چیست,سرطان پروستات خامنه ای,سرطان پروستات
انواع بیماری های پروستات را بشناسید

انواع بیماری های پروستات را بشناسید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
یکی از شایع‌ترین سرطان‌های مردان بالای ۵۰ سال, سرطان پروستات است.
آشنایی با نشانه ها وعلایم سرطان پروستات

آشنایی با نشانه ها وعلایم سرطان پروستات

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مقالات پزشکی و بهداشتی,از جمله علایم سرطان پروستات میتوان به خون در ادرار یا ..,علائمی ‌که در سرطان پروستات باید جدی‌ گرفته شوند از جمله..,آشنایی با علائم سرطان پروستات در مراحل اولیه ,نشانه های سرطان
آنچه سرطان پروستات را مهار می کند

آنچه سرطان پروستات را مهار می کند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرطان پروستات شایع ترین سرطان و دومین سرطان کشنده در بین مردان است.,مقالات پزشکی و بهداشتی
احتمال انتقال سرطان پروستات از طریق جنسی

احتمال انتقال سرطان پروستات از طریق جنسی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
محققان آمریکایی مدعی هستند که سرطان پروستات از طریق یک نوع شایع عفونت جنسی قابل انتقال است.,مقالات پزشکی و بهداشتی
بزرگ شدن غیرسرطانی پروستات

بزرگ شدن غیرسرطانی پروستات

زمان مطالعه : 1 دقیقه
غده پروستات اندامی مردانه و کوچک به اندازه یک گردو است که در زیر مثانه (یعنی همان جایی که ادرار در آن ذخیره می شود) قرار گرفته و میزراه را نیز احاطه می کند...
5 راه درمان بزرگی پروستات

5 راه درمان بزرگی پروستات

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بزرگ شدن غده پروستات در مردان پس از سن 50 سالگی شایع می‌ باشد که فرد را با مشکلاتی مانند تکرر ادرار, ادرار خونی و عفونت ادراری روبرو می‌ کند...
5 روش تشخیص بزرگی پروستات

5 روش تشخیص بزرگی پروستات

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پروستات, غده ای به اندازه یک گردوی کوچک در زیر مثانه و جلوی مقعد است. شایع ‌ترین مشکل پروستات, بزرگ شدن آن می ‌باشد. این مسئله با افزایش سن طبیعی است...
3 مشکل مربوط به پروستات در مردان

3 مشکل مربوط به پروستات در مردان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
پروستات غده کوچکی در مردان می باشد. این غده جزئی از سیستم تناسلی مردان است. بزرگ شدن غیرطبیعی پروستات, التهاب پروستات و سرطان پروستات...
سرطان پروستات پیشرفته چیست؟

سرطان پروستات پیشرفته چیست؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
با انجام آزمایشات پزشکی می توان بسیاری از انواع سرطان پروستات را تشخیص داد و درمان نمود. ولی گاهی اوقات, سرطان پروستات غیرقابل تشخیص..
صفحه 1 از 10
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :