علائم سرطان تخمدان چیست، تخمدان، تخمدان زن
علائم سرطان تخمدان چیست؟,علائم سرطان تخمدان چیست؟؟,نشانه سرطان تخمدان چیست,سرطان تخمدان چیست,علائم سرطان تخمدان چیست؟,علائم سرطان تخمدان چیست؟؟,سرطان تخمدان چیس
سرطان تخمدان یکی از سرطان‌های شایع زنان است؛ در واقع پنجمین سرطانی است که زندگی زنان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، این سرطان را بشناسید و علائم آن را بدانید.
مجله سیب سبزسرطان تخمدان یکی از کابوس‌های زنان در سراسر جهان است. آمارها نشان می‌دهد این سرطان پنجمین سرطان شایع زنان در سراسر جهان است. در آمریکای‌شمالی حدود 23هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان زندگی می‌کنند که در مراحل مختلف درمان هستند. برخی آمارها نشان می‌دهد در برخی نقاط جهان از جمله در آسیای جنوب شرقی یک زن از هر 30 زن به این سرطان مبتلا می‌شود.اما آمار سازمان بهداشت جهانی نشانگر این است که یک زن از بین هر 55 زن در جهان مبتلا به این بیماری در مقطعی از زندگی‌اش می‌شود. به طور معمول این سرطان بیماری‌ای است که زنان بالای 50سال را درگیر می‌کند.

خطرناک‌ترها و کم‌خطرها

چندین نوع از سرطان‌های تخمدان وجود دارد؛ از جمله سرطان اپی‌تلیال، سرطان بوردرلاین و سرطان سلول‌های زاینده. شایع‌ترین نوع، سرطان سلول‌های اپی‌تلیال یا سلول‌های پوشش‌دهنده تخمدان‌هاست و حدود 80 تا درصد سرطان‌های تخمدان از این نوع هستند. سرطان‌های بوردرلاین یا سرطان سلول‌های بنیادین سرطان‌های نسبتا خوش‌خیم‌تر و کم‌خطرتری هستند که با یک جراحی کوچک قابل درمانند. سرطان سلول‌های زاینده یا جرم سل تخمدان هم بین 5 تا 10درصد سرطان‌های این عضو است و در سلول‌هایی که در آینده به تخمک بدل می‌شوند، رخ می‌دهد.

آنهایی که فرزند ندارند بیشتر در خطر هستند

اما عوامل خطر و نکاتی که ممکن است احتمال سرطان را در زنان بالاتر ببرد چیست؟ به طور کلی می‌توان چند  عامل خطر اصلی را در این مورد ذکر کرد:

1- نداشتن فرزند و باردار نشدن، دخترانی که ازدواج نمی‌کنند یا پس از ازدواج باردار نمی‌شوند بیشتر درمعرض ابتلا به این بیماری هستند.

2-  هرقدر سن بالاتر رود احتمال ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود. عموما این سرطان زنان بالای 50 سال را به‌خود درگیر می‌کند و بیشترین افراد مبتلا بین 55 تا 60 سال را دارند.

3- داشتن سابقه ابتلا به سرطان تخمدان در یکی از افراد نزدیک خانواده از مهم‌ترین فاکتورهای ابتلا به این بیماری است. مطالعات همچنین نشان داده ابتلای نزدیکان فرد به سرطان‌‌های روده بزرگ، رکتوم، رحم یا سرطان سینه هم احتمال ابتلای فرد به سرطان تخمدان را افزایش می‌دهد.

4- زنانی که برای برطرف کردن علائم دوران یائسگی تحت هورمون درمانی قرار می‌گیرند و برای آنها داروهای هورمونی صرفا استروژنی تجویز می‌شود، اگر برای 10سال این هورمون‌ها را دریافت کنند احتمال ابتلای آنها به سرطان تخمدان افزایش می‌یابد.

5- برخی تحقیقات نشان داده، داروهای تحریک‌‌کننده تخمدان‌ها که برای استفاده‌کنندگان از شیوه درمان ناباروری IVF تجویز می‌شود، احتمال بروز سرطان تخمدان از نوع بوردرلاین را افزایش می‌دهد.

6- زنانی که به بیماری آندومتریوز مبتلا هستند احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان تخمدان دارند.

7- زنان با اضافه‌وزن زیاد و دارای BMI بالای 30 هم احتمال ابتلای بیشتری دارند.

8- زنان پاکستانی، نروژی، ایسلندی، لهستانی و هلندی بالاترین درصد مبتلایان به این بیماری را تشکیل می‌دهند.

علائم سرطان تخمدان چیست؟؟,علائم سرطان تخمدان چیست؟,سرطان تخمدان چیست

این دو بیماری را از هم تشخیص دهید

در مورد همه سرطان‌ها باید علائم اولیه و نشانه‌های اولیه بیماری را شناخت تا بتوان در صورت ابتلا به آن سرطان، تشخیص زودرس و درمان کامل‌تری داشت. در مورد سرطان تخمدان هم علائم هشداردهنده‌ای وجود دارد که باید آنها را بشناسید.

دکتر ژانت موسلین، پزشک متخصص زنان در بیمارستان شیکاگو سنتر می‌گوید: «یک نکته بسیار مهم در مورد علائم سرطان تخمدان وجود دارد، آن هم این است که اگر زنی علائمی مشابه بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر TBS را برای اولین‌بار در سن بالاتر از 50 سال تجربه کند باید به احتمال ابتلا به سرطان تخمدان هم فکر کند و از این لحاظ هم مورد بررسی پزشکان متخصص قرار بگیرد.»

علائمی که می‌توان آنها را علائم احتمالی اولیه سرطان تخمدان دانست عبارتند از:


1- افزایش ناگهانی سایز شکم و علائم شبیه به نفخ شکم

2- درد دائمی و گنگ در ناحیه شکم و زیر شکم

3- سیر شدن پس از خوردن مقدار بسیار کم غذا

4- مشکل در بلع غذا

5- علائم ادراری از جمله احساس فوریت و تکرر ادرار

6- تغییر در شیوه معمول دفع

7- درد پشت به همراه احساس خستگی عمومی

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است علائمی که مشابه علائم بیماری IBS هستند اگر  ناشی از سرطان تخمدان باشند همیشه حاضر و پایدارند در حالی که علائم IBS به صورت مقطعی ظاهر می‌شود.

اگر فرزند می‌خواهید

درمان اصلی سرطان تخمدان جراحی است البته جراحی برای برداشتن کانسر یا تخمدان‌ها ممکن است با درمان تکمیلی به صورت رادیوتراپی همراه شود. اگر پزشکان به باقی ماندن سلول‌های سرطانی در محل یا مجاورت آن شک داشته باشند برای بیمار درخواست رادیوتراپی می‌کنند.

گاهی هم ممکن است پزشکان برای بیمار درخواست شیمی‌درمانی کنند که شیمی‌درمانی یا از راه تجویز دهانی یا به‌وسیله تزریق وریدی یا از راه گذاشتن لوله کوچکی در شکم فرد بیمار انجام می‌شود.

یکی از نکات اصلی در انتخاب شیوه درمان تمایل بیمار به داشتن فرزند پس از بیماری است. در صورتی که فرد بخواهد صاحب فرزند شود پزشکان باید به احتمال درمان او بدون برداشتن تخمدان‌هایش فکر کنند البته عامل اصلی در تصمیم‌گیری در این مورد مرحله و میزان پیشرفت سرطان است. در واقع در زنان جوانی که در مرحله ابتدایی سرطانشان تشخیص داده شده‌ است می‌توان با حفظ تخمدان به خارج کردن سرطان فکر کرد. پس از جراحی برداشتن سرطان تخمدان فرد ممکن است همچنان احساس درد شکمی داشته باشد که برای او به مدت چند هفته داروهای مسکن تجویز می‌شود. احساس برگشتن به حالت طبیعی و وضعیت طبیعی بدن ممکن است تا چند هفته پس از انجام این جراحی وجود نداشته باشد.
گردآوری سلامت اکاایران
گردآوری سلامت اکاایران
درمان تحریک بیش از حد تخمدان ها

درمان تحریک بیش از حد تخمدان ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تزریق داروهای هورمونی درمان کننده نازایی, رشد تخمک ها را در تخمدان ها تحریک می کند. مقادیر بیش از حد این هورمون ها در بدن شما منجر به بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها OHSS))...
وقتی تخمدان ها خیلی تحریک شوند

وقتی تخمدان ها خیلی تحریک شوند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سندروم تحریک بیش از حد تخمدان ها بعد از تزریق داروهای هورمونی هنگام لقاح خارج رحمی (IVF) اتفاق می افتد. لقاح خارج رحم یا آی وی اف, یکی از روش های درمان نازایی...
کیست تخمدان همیشه بدخیم نیست

کیست تخمدان همیشه بدخیم نیست

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بعضی‌ها اصلا نمی‌دانند کیست تخمدان چیست و چرا ایجاد می‌شود, اما تا اسمش را می‌شنوند, به ناباروری و نازایی فکر می‌کنند...
علامتی جدید از سرطان تخمدان

علامتی جدید از سرطان تخمدان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
طبق مطالعه‌ای که به تازگی در نشست سالانه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا ارائه شده, زنانی که عادت ماهانه نامنظمی دارند, ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار داشته باشند...
سرطان تخمدان دیر معلوم می‌شود

سرطان تخمدان دیر معلوم می‌شود

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرطان تخمدان را قاتل خاموش نامیده‌اند, زیرا معمولا علائم آن وقتی ظاهر می‌شود که بیماری به مراحل پیشرفته رسیده است...
وقتی تخمدان‌ها تنبل می‌شوند

وقتی تخمدان‌ها تنبل می‌شوند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سندرم تخمدان پلی کیستیک که در برخی موارد از آن به عنوان تنبلی تخمدان یاد می شود از بیماری های شایع در زنان است...
سرطان تخمدان، قاتل خاموش است!

سرطان تخمدان، قاتل خاموش است!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرطان تخمدان, قاتل خاموش است؟! سرطان تخمدان را قاتل خاموش نامیده ‌اند زیرا معمولا علایم آن وقتی...
سندروم تخمدان پلی کیستیک (4)

سندروم تخمدان پلی کیستیک (4)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک به طور کلی بر پایه ی کنترل نگرانی های فردی شما مثل باروری, پُرمویی, آکنه و...
سندروم تخمدان پلی کیستیک (3)

سندروم تخمدان پلی کیستیک (3)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
چرخه های نرمال باروری توسط تغییرات ایجاد شده در سطوح هورمون های تولید شده توسط غده هیپوفیز در مغز و تخمدان ها تنظیم می گردد...
سندروم تخمدان پلی کیستیک (2)

سندروم تخمدان پلی کیستیک (2)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تست اختصاصی ای برای تشخیص قطعی سندروم تخمدان پُلی کیستیک وجود ندارد. تشخیص بر مبنای رد موارد دیگر است. یعنی پزشک...
سندروم تخمدان پلی کیستیک(1)

سندروم تخمدان پلی کیستیک(1)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از بیماری های شایع در دوران باروری است که به دلیل عوارضی که در ظاهر فرد ایجاد می نماید...
تنبلی تخمدان ها

تنبلی تخمدان ها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تنبلی تخمدان ها تنبلی تخمدان اصطلاحی عامیانه است و بسیاری از زنان با این مشکل مواجه‌ هستند. ...
چگونه از سرطان تخمدان پیشگیری کنیم؟

چگونه از سرطان تخمدان پیشگیری کنیم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
cancer علائم سرطان بیماری های زنان علایم سرطان تخمدان سرطان سرطان تخمدان مشاوره ژنتیک علائم سرطان تخمدان برداشتن تخمدان,سرطان های زنان,کاهش ابتلا به سرطان تخمدان,نشانه سرطان تخمدان
علائم سرطان تخمدان چیست؟

علائم سرطان تخمدان چیست؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آمار سازمان بهداشت جهانی نشانگر این است که یک زن از هر 55 زن در جهان مبتلا به سرطان تخمدان در مقطعی از زندگی‌اش می‌شود...
بارداری بدون داشتن تخمدان!!

بارداری بدون داشتن تخمدان!!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
این امر بسیار باور نکردنی است و بارداری بدون داشتن تخمدان برای اولین بار است که در سراسر جهان روی می دهد,
صفحه 1 از 7
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :