به نقل از آکاایران: کچلی نوعی عفونت پوست و ریزش موی ناشی از عامل قارچی است. در کچلی سر این ضایعات با حدود کاملاً مشخص و پوسته دهنده باعث ریزش مو به صورت لکه و پوسته ریزی سر، تغییر رنگ، شکنندگی و سست شدن موها در محل زخم، ریزش و طاسی موقتی می شود. استرس عامل اصلی ریزش سکه ای موی سر یا آلوپسی آره آتا است.

کچلی چیست

آکاایران: کچلی عفونت قارچی پوست و موی سر، ابرو و مژه ها می باشد که توسط میکروسپوروم و ترایکوفیتون ایجاد می گردد. ضایعات به صورت لکه های گرد منظم و یا نامنظم در پوست سر همراه با شوره، التهاب، خارش و ریزش مو ایجاد می شوند. کچلی موی سر بیماری مسری بوده که معمولاً در بچه ها و بندرت در بالغین دیده می شود. عوامل بیماری از انسان به انسان، از خاک به انسان، از حیوان به انسان و حتی گاهی از انسان به حیوان منتقل می شوند.

 مجتبی امیری در گفت وگو با فارس در خصوص علت ریزش سکه ای مو در سر و صورت گفت: ریزش سکه ای مو یا آلوپسی آره آتا یک بیماری ایمونولوژیک است که سلول های ایمنی خود فرد موهای این ناحیه را از بین می برد.

وی ادامه داد: استرس نقش عمده ای در ایجاد این بیماری دارد، البته گاهی کم کاری تیروئید و برص نیز در آن دخیل است.به گفته این متخصص پوست و مو 3 تا 5 درصد افراد جامعه به ریزش سکه ای مو مبتلا می شوند که محدودیت سنی برای آن وجود ندارد.
 
امیری تأکید کرد: در اکثر موارد امکان بهبودی خودبه خودی وجود دارد اما افراد باید مراقب باشند که اجازه ندهند بیش از 3 تا 6 ماه از ایجاد این ضایعه بگذرد تا برای درمان مراجعه کنند چون امکان درمان سخت تر خواهد بود.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه بقیة الله خاطرنشان کرد: ممکن است در این بیماری فرم های خفیف آن از اندازه یک سکه شروع شود  و تا ریزش کل موی سر رخ بدهد یا حتی افرادی که به آلرژی پوستی مبتلا هستند ناحیه دور سر درگیر شود.
 
این متخصص پوست و مو بهترین درمان برای این بیماری را تزریق دارو روی بخش هایی که مو ریزش داشته عنوان کرد و افزود: باید این تزریق ها به فاصله یک ماه و چند مرتبه انجام شود تا مو در ناحیه آسیب دیده دوباره بروید. امیری به این نکته اشاره کرد که در ابتدای رویش، موها کرکی شکل هستند که به مرور به حالت طبیعی برمی گردند و اما موهای سفید از ریزش سکه ای مستثنی هستند.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران