به نقل از آکاایران: عفونت های ساده گوش، سینوزیت و عفونت های دندانی می تواند از طریق مجاورتی به بافت خود مغز منتقل شده و موجب آبسه مغزی شود. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد این بیماری مطالعه کنید.

 آبسه

آکاایران: دکتر شهناز آرمین عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه عفونت گوشی که خوب درمان نشود و دوره آنتی بیوتیکی درمان آن کامل نشود، می تواند عفونت را به مغز منتقل کند، توصیه کرد تا افراد عفونت هایی مانند سینوزیت،عفونت های دندانی و عفونتهای گوش میانیی را ساده تلقی نکنند؛ دوره درمان را کامل کرده و به محض قطع شدن تب کودک با فکر اینکه طفل بهبود یافته است، آنتی بیوتیک وی را قطع نکنند؛ زیرا ممکن است دچار عوارض شدیدتری شود.

این متخصص اطفال در مورد آبسه مغزی ادامه داد: از آنجا که باید عامل عفونی به داخل مغز برسد تا بتواند التهاب و عارضه را ایجاد کند، بنابراین یکی از مناطقی که می تواند عفونت را به داخل مغز برساند، مناطق عفونی مجاور مغز است.

دکتر آرمین گفت: متاسفانه از آنجا که این بیماری هیچ علامت بارزی ندارد و تنها با مشاهده آن متوجه وجود آبسه مغزی می شویم، گفت: گاهی این موضوع می تواند پزشک و بیمار را به گمراهی بکشاند و موجب تاخیر تشخیص شده و عارضه بیشتر و درمان مشکل تر را در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: گاه ناگزیر به عمل بیماران یا انجام درمان های طولانی مدت هستیم که ممکن است عارضه آن باقی مانده و دیگر قابل جبران نیز نباشد.

این فوق تخصص عفونی کودکان ادامه داد: در بیماری آبسه مغزی، قسمتی از مغز که دچار عفونت شده از بین می رود و این در حالی است که سلول های مغز قابل ترمیم و بازسازی نیستند و ادم و التهاب دور آبسه مغزی نیز که سلول های مرده مغز را درمیان گرفته، موجب فشار آمدن به قسمت های دیگر مغز می شود.

وی گفت: ممکن است این بیماری در قسمت های حیاتی مغز درگیری های شدید ایجاد کند؛ به طوری که بیمار از دست برود و یا گاهی این مشکل به صورت اختلال یادگیری یا اختلال در تعادل بروز کند.

آکاایران: این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه علائم این بیماری با توجه به اینکه کدام قسمت مغز درگیر شود و فعالیتش را از دست بدهد، متفاوت است؛ افزود: اگر بیمار زود تشخیص داده شود به حالت اولیه برمی گردد، در حالی که هرجا آبسه جا افتاده تر باشد، درمان آن سخت تر است و اگر بیمار نیاز به جراحی پیدا کرده باشد درمان مشکل تر خواهد بود.

دکتر آرمین همچینین افزود: شدت ضایعه در صورت ورود برخی میکروب ها یا ارگانیسم ها، بیشتر است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ساینس دیلی ، محققان مطالعه ای را روی الگوی خواب نوجوانان استرالیایی ۹ تا ۱۸ سال در روزهای مختلف هفته انجام دادند و دریافتند که کم خوابی این افراد در روزهای یکشنبه که مدارس پس از یک روز تعطیلی باز می شوند مشهودتر است.

مطالعات دیگر نیز حاکی از آن است که به طور متوسط دختران به خاطر زودتر خوابیدن، ساعات بیشتری نسبت به پسران می خوابند.

در واقع با بالا رفتن سن در نوجوانان، میزان ساعات خواب در آن ها کاهش می یابد. و نوجوانان با وزن کم تر نسبت به نوجوانانی با وزن طبیعی، به مراتب زودتر به رختخواب می روند.

تمام این شواهد حاکی از ارتباط میان ساعات کم خوابیدن با چاق شدن نوجوانان است و علاوه بر این یک عامل دیگر هم در چاق شدن آن ها دخیل است که عبارتند از نشستن ساعات طولانی نوجوانان در مقابل تلویزیون و کامپیوتر و فعالیت بدنی کم.

ویرایش و تلخیص: آکاایران