چگونه بفهمیم کم خونی داریم؟، کم خونی، کم خونی، کم خون، علت کم خونی، علائم کم خونی، درمان کم خونی
کم خونی داسی شکل,کم خونی در مردان,کم خونی ماکروسیتیک,کم خونی مگالوبلاستیک,کم خونی فقر آهن,کم خونی در بارداری,کم خونی,کم خونی مینور چیست,کم خونی مینور,کم خونی شد

 در این پست از سایت آکاایران برای شما اطلاعاتی درباره بیماری کم خونی آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. 

مریضی های فراوانی در دنیا وجود دارند که علائم آشکار فیزیکی ندارند و افراد بعد از مراجعه به پزشک از وجود آنها آگاه میگردند ، یکی از این بیماری ها کم خونی هست که علائم قابل رویت خیلی زیادی ندارد ، کم خونی از کاهش گلبول قرمز خون و کمبود آهن در بدن ناشی میگردد ،  سایت سلامت آکاایران در این مقاله سعی بر این داشته تا تمام اطلاعات مربوط به بیماری کم خونی را برای شما عزیزان بیان کند و همچنین راه های درمان را  تا در صورت لزوم  به دکتر معالج برای رفه مشکل مراجعه فرمایید :

کم خونی در بارداری


به نقل از آکاایران :در حالت کم‏خونی، حتی اگر رنگ پوستتان معمولی باشد، ولی لب‏های شما، کمرنگ‏تر از حد طبیعی است و پوست شما بی‏حال و خسته (شل) می باشد.

کم خونی یعنی کاهش تعداد گلبول‏های قرمز خون و علل متفاوتی دارد، ولی مهم‏ترین آنها کمبود آهن در بدن است.
اگر کم‏خونی خفیفی داشته باشید، ممکن است علامتی دیده نشود و حتی اگر دیده شود، ممکن است متوجه کم‏خونی خود نشوید، یا آن را با بیماری دیگری اشتباه بگیرید.
حال ما به شما می گوییم که علائم شایع کم خونی چیست تا با مشاهده ی آنها به پزشک مراجعه کنید:
1- به پوست خود دقت کنید. آیا پوستتان رنگ پریده است؟
در حالت کم‏خونی، حتی اگر رنگ پوستتان معمولی باشد، ولی لب‏های شما، کمرنگ‏تر از حد طبیعی است و پوست شما بی‏حال و خسته (شل) می باشد.
2- آیا همیشه احساس خستگی و بی‏حالی می کنید؟ این ها از علائم شایع کم‏خونی است.
3- آیا سردردهای پی در پی دارید؟ و یا اشتهایی برای غذا خوردن ندارید؟ این ها از علائم اولیه کم‏خونی هستند.
4- آیا مبتلا به یبوست شده‏اید؟ این هم یکی از علائم اولیه کم خونی است و بدون هیچ‏ تغییری در عادات غذایی به وجود می‏آید (یعنی مثلا بدون کاهش مصرف میوه و سبزی، دچار یبوست می شوید).
تنها راه تشخیص کم‏خونی، دادن آزمایش خون است.
5- آیا تمرکز فکری برای شما سخت شده است؟ این مسئله روی کار شما یا انجام تکالیف درسی شما تاثیرگذار است.
6- آیا دوست دارید مواد عجیب و غریب را که خوراکی نیستند، بخورید، مثل خاک یا کاغذ. چنین حالتی، «پیکا» نام دارد.
7- به حالات روحی و روانی خود دقت کنید. کم‏خونی می‏تواند باعث احساس افسردگی شود.
8- آیا احساس تنگی نفس دارید؟ گلبول‏های قرمز خون، بخش حیاتی فرآیند تنفس را تشکیل می دهند و این علامت در کم‏خونی متوسط تا شدید بروز می‏کند.
9- آیا احساس می‏کنید انگشتان دست و پای شما همیشه سرد هستند؟ این حالت به دلیل کاهش جریان خون در انگشتان دست و پا، در اثر کم‏خونی اتفاق می‏افتد.
10- آیا احساس ضعف یا سرگیجه دارید؟ در کم‏خونی شدید، هنگام برخاستن از رختخواب احساس ضعف زیادی دارید و یا هنگام بلند شدن از جایتان، احساس سرگیجه می‏کنید.

راه درمان کم خونی


هشدارها:
* اگر به طور ناگهانی، زخم‏هایی روی زبان یا دهانتان پیدا شد، یا اگر خانم هستید و یک مرتبه دچار قطع قاعدگی شدید، نشان می‏دهد دچار کم‏خونی هستید.
* اگر بیشتر اوقات غذاهای فرآیند شده و آماده بخورید، یا بعضی وعده‏های غذایی (مثل صبحانه) را از برنامه غذایی تان حذف کنید، یا ریزه خواری داشته باشید، یا از همه گروه های غذایی استفاده نکنید، ممکن است آهن و سایر مواد مغذی را به مقدار کافی دریافت نکنید. در این صورت، اگر علائم ذکر شده در بالا را داشتید، احتمالا دچار کم‏خونی هستید.
* کم‏خونی می‏تواند در اثر مشکلات پزشکی اصولی و دریافت یا جذب ناکافی آهن در بدن به وجود آید. تنها راه تشخیص کم‏خونی، دادن آزمایش خون است. اگر فکر می‏کنید دچار کم‏خونی هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.
* اگر نسبت به کم‏خونی خود شک دارید، هرگز مقادیر بالای مکمل‏های آهن را مصرف نکنید، زیرا دریافت مقادیر زیاد آهن، مسمومیت زاست و عوارض بدی دارد.
برای تشخیص قطعی کم‏خونی باید به پزشک مراجعه کنید و خودتان بر اساس علائم بالا نمی‏توانید بگویید حتما دچار کم‏خونی هستید، زیرا علائم کم‏خونی می‏تواند مشابه علائم سایر بیماری‏ها باشد و کمبود آهن به تنهایی، علت بروز کم‏خونی نیست.
* اگر علائم بالا در شما ادامه داشت، یا دچار یک مشکل خاص پزشکی هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. اطلاعاتی که در این مقاله برای شما ارائه شده، نمی‏تواند جایگزین توصیه‏ها یا درمان تخصصی پزشکی شود.

 

کم خونی

بر اساس این گزارش، در طول بارداری زمان هایی وجود دارد که مصرف دارو یک انتخاب محسوب می شود. بعضی از انتخاب های دارویی از سوی شما و پزشکتان در زمان بارداری، ممکن است از انتخاب هایی که شما در زمان غیربارداری، متفاوت باشند. به عنوان مثال اگر در طول بارداری به سرماخوردگی مبتلا شدید، ممکن است به جای استفاده از داروهای ضداحتقان بینی که در زمان غیربارداری از آنها استفاده می کردید، ترجیح دهید که با گرفتگی بینی خود سر کنید.

سازمان دارو و غذای آمریکا سازمانی است که به کنترل فروش یا عدم فروش داروها در آمریکا می پردازد. سازمان دارو و غذای آمریکا در صورت ایمن بودن و کارا بودن دارو برای یک بیماری مشخص به کمپانی سازنده، این امکان را می دهد که داروی خود را در آمریکا به فروش برساند.

کمپانی های سازنده دارو موظف هستند تا اطلاعات کاملی را در خصوص وجود یا عدم وجود نقص های جنینی یا سایر مشکلاتی که در حیوانات آزمایشگاهی در زمان تجویز دارو در خلال بارداری مادرانشان ایجاد شده است را به پزشکان و دانشمندان این سازمان گزارش کنند. البته دیده شده که در بسیاری از موارد داروها روی زنان باردار مورد مطالعه قرار نمی گیرند. سازمان دارو و غذای آمریکا هم اکنون در تلاش است تا اطلاعات بیشتری در خصوص مصرف داروها در طول بارداری به دست آورد.

باید تاکید کرد که محصولاتی همانند کافئین، ویتامین ها و داروهای گیاهی می توانند بر روی جنین در حال رشد تاثیر بگذارند. با پزشکتان در خصوص قطع مصرف کافئین و نوع ویتامین مصرفی مورد نیاز خود مشورت کنید و هرگز پیش از مشورت با پزشکتان از فرآورده های گیاهی استفاده نکنید.

کم خونی در بارداری

همچنین متخصصان تصریح کردند: این نکته بسیار حائز اهمیت است که پیش از بارداری به درمان مشکلات سلامتی و بیماری های خود بپردازید. در مورد ویتامین های مورد نیاز پیش از بارداری از پزشک خود اطلاعاتی را دریافت کنید. تمام زنانی که قصد بارداری دارند، باید از ویتامین های گروه ب (فولیک اسید) به منظور جلوگیری از نقایص جنینی همانند مشکلات مغزی و طناب نخاعی استفاده کنند. شما باید این ویتامین ها را پیش از بارداری یا در زمان بارداری استفاده کنید.

هم چنین ایده خوبی است که با پزشکتان در مورد مصرف کافئین، الکل و سیگار کشیدن صحبت کنید. در این میان همچنین توصیه می شود که پیش از گفت وگو با پزشکتان، هیچ داروی نسخه ای را قطع نکنید و پیش از مصرف هر گونه داروی بدون نسخه با پزشکتان مشورت کنید.

بعلاوه توصیه می شود که مصرف منظم ویتامین ها و ویتامین های مخصوص زنان باردار در طی بارداری البته بازهم تحت نظر متخصص، ایمن بوده و می توانند موثر و کمک کننده باشد.

خوراکی های مرتبط با درمان بیماری کم خونی

درمان کم خونی ناشی از فقر آهن، آهن، خواص آهن، کمبود آهن، فقر آهن، جذب آهن

درمان کم خونی ناشی از فقر آهن، آهن، خواص آهن، کمبود آهن، فقر آهن، جذب آهن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
درمان کم خونی با داروهای گیاهی,درمان کم خونی فقر آهن,درمان کم خونی,درمان کم خونی با غذا,درمان کم خونی تالاسمی مینور,درمان کم خونی داسی شکل,درمان کم خونی با عسل,درمان کم خونی کودکان
علل و درمان کم خونی در کودکان آکا

علل و درمان کم خونی در کودکان آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کننده کم خونی می توان کمبودهای تغذیه ای خون ریزی ناهنجاری های ژنتیکی بیماریهای مزمن یا مسمومیت های دارویی و روش درمان کم خونی تعداد یا اندازه گلبول های قرمز یا مقدار هموگلوبین موجود درخون کاهش و ع
کم خونی و علائم کم خونی

کم خونی و علائم کم خونی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مقالات پزشکی و بهداشتی,کننده کم خونی می توان کمبودهای تغذیه ای خون ریزی ناهنجاری های ژنتیکی بیماریهای مزمن یا مسمومیت های دارویی,آزمایش مغز استخوان, پیشگیری از کم خونی, نشانه کم خونی, درمان کم خون,
بیماری آمیبیاز، آمیبیاز (اسهال  خونی  آمیبی)، اسهال، اسهال خونی، پیشگیری از اسهال، درمان اسهال

بیماری آمیبیاز، آمیبیاز (اسهال خونی آمیبی)، اسهال، اسهال خونی، پیشگیری از اسهال، درمان اسهال

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیماری آمیبیاز,علائم بیماری آمیبیاز,اسهال خونی مزمن,درمان اسهال خونی,بیماری آمیبیاز در ایران,بیماری آمیبیازیس,علل بیماری آمیبیاز,درمان بیماری آمیبیاز,اسهال خونی,عوارض بیماری آمیبیاز
گروه های خونی، عامل تعیین سلامت و تندرستی

گروه های خونی، عامل تعیین سلامت و تندرستی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
گروه های خونی,گروه های خونی برای ازدواج,گروه های خونی کمیاب,گروه های خونی ازدواج,گروه های خونی مثبت و منفی,گروه های خونی و ازدواج,گروه های خونی متمایز,گروه های خونی در ازدواج,گروه های خونی مناسب برای
تشدید کم‌خونی در هنگام آلودگی هوا

تشدید کم‌خونی در هنگام آلودگی هوا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کم خونی ماکروسیتیک,کم خونی,کم خونی فقر آهن,کم خونی مینور چیست,کم خونی مگالوبلاستیک,کم خونی شدید,کم خونی داسی شکل,کم خونی همولیتیک,کم خونی مینور,کم خونی در بارداری,آلودگی هوا چیست,آلودگی هوا,آلودگی هوا
کدام گروه خونی بیشتر مبتلا به ناراحتی های قلبی می شوند ؟

کدام گروه خونی بیشتر مبتلا به ناراحتی های قلبی می شوند ؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ناراحتی های قلبی,ناراحتی های قلبی,ناراحتی های قلبی مادرزادی,بیماری های قلبی و ورزش,بیماری های قلبی ریوی,بیماری های قلبی مادرزادی,بیماری های قلبی در نوزادان,ناراحتی های قلبی و عروقی,بیماری های قلبی,بیم
کشف دو گروه خونی جدید

کشف دو گروه خونی جدید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دو گروه خونی جدید کشف شد,کشف دو گروه خونی جدید,کشف گروه خونی جدید,جدیدترین گروه خونی کدام است؟,گروه های خونی جدید کشف شده,جدیدترین گروه خونی چیست,گروه های خونی جدید,دو گروه خونی جدید کشف شد,گروه خونی
کم‌خونی فقط از فقر آهن نیست!

کم‌خونی فقط از فقر آهن نیست!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کم خونی همولیتیک چیست؟,کم خونی آپلاستیک چیست,کم خونی از چیست,کم خونی چیست,کم خونی ناشی از چیست؟,کم خونی نشانه چیست,کم خونی مینور چیست,کم خونی شدید چیست,کم خونی چیست,کم خونی ماکروسیتیک چیست,مقالات پزشک
نشانه های کم خونی و فقرآهن چیست؟

نشانه های کم خونی و فقرآهن چیست؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
نشانه های کم خونی شدید,نشانه های کم خونی فقر آهن,نشانه های کم خونی در کودکان,نشانه های کم خونی,نشانه های کم خونی در نوزادان,نشانه های کم خونی مینور,نشانه های کم خونی در زنان,نشانه های کم خونی در بدن,ن
آنچه درباره گروه خونی تان نمی دانستید

آنچه درباره گروه خونی تان نمی دانستید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
گروه خونی o منفی,گروه خونی o+ برای ازدواج,گروه خونی o مثبت برای ازدواج,گروه خونی ou0027منفی,گروه خونی o مثبت,گروه خونی o بمبئی,گروه خونی o مثبت,گروه خونی o منفی برای ازدواج,گروه خونی o منفی در بارداری
کدام گروه خونی در معرض کدام بیماری است؟

کدام گروه خونی در معرض کدام بیماری است؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
گروه خونی منفی در بارداری,گروه خونی ازدواج,گروه خونی ab+,گروه خونی,گروه خونی o منفی,گروه خونی o منفی در بارداری,گروه خونی ب منفی,گروه خونی b+,گروه خونی برای ازدواج,گروه خونی o+,مقالات پزشکی و بهداشتی،
علل کم خونی فقر آهن (آنمی)،پیشگیری و درمان آن

علل کم خونی فقر آهن (آنمی)،پیشگیری و درمان آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مقالات پزشکی و بهداشتی,علایم شایع کم خونی فقر آهن یا آنمی,علل بیماری کم خونی,پیشگیری از بیماری کم خونی یا انمی با رعایت رژیم غذایی,درمان بیماری کم خونی به وسیله دارو,رژیم غذایی افراد دارای بیماری انمی
دوپینگ خونی چیست و چه خطراتی دارد؟

دوپینگ خونی چیست و چه خطراتی دارد؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دوپینگ چیست دوپینگ خونی چیست دوپینگ,روش انجام دوپینگ خونی ,عوارض دوپینگ,ورزش,دانستنیهای ورزش,مقالات پزشکی و بهداشتی
درمان کم‌خونی با ملاقه آهنی و نعل اسب؟!

درمان کم‌خونی با ملاقه آهنی و نعل اسب؟!

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آهن در موادغذایی که ما مصرف می‌کنیم, به شکل آلی و معدنی است.,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت
صفحه 1 از 17
منبع : بخش سلامت آکاایران
برچسب :